Zvýšenie príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky (Rádio Slovensko)

Rádovan Ďurana komentoval zvyšovanie príplatkov za nočnú prácu pre Rádio Slovensko. 17.1.2018 

Zvýšenie príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky (Rádio Slovensko)

Elena Koritšánska, moderátorka: "Zvýšenie príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky, s ktorými počíta pripravovaná novela Zákonníka práce, bude mať podľa analytikov negatívny vplyv na podnikateľské prostredie a tiež na zamestnancov s nízkymi príjmami. Naopak ľuďom s vyššími mzdami, ktorí sú zamestnaní vo výrobnej sfére, môžu príplatky pomôcť."

Martin Kalužák, redaktor: "Dobrá správa pre pracujúcich ľudí – takto hodnotil pondelkové rokovanie tripartity jeden z predkladateľov novely zákonníka práce Ján Podmanický zo Smeru-SD."

Ján Podmanický, poslanec Národne rady SR (Smer-SD): "Sa im výrazne zvýšia príjmy počas týchto dní."

Martin Kalužák: "Práca v noci, cez víkend alebo cez sviatky bude zaplatená viac. Tým ale vzniknú náklady a firmy budú šetriť. Konštatuje analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana."

Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz: "Nebudú zvyšovať bežné mzdy, niektorí budú prepúšťať, aby ten mzdový balík vystačil na povinné zvyšovanie príplatkov."

Martin Kalužák: "Problém budú mať podľa Martina Hoštáka z Republikovej únie zamestnávateľov hlavne firmy v oblasti služieb."

Martin Hošták, tajomník Republikovej únie zamestnávateľov: "Ubytovacie služby, hotely, reštaurácie, kde vyslovene tá ľudská práca a náklady na mzdy tvoria absolútne dominantnú časť v rámci celej nákladovej štruktúry."

Martin Kalužák: "Príplatky najviac pomôžu zamestnancom s vyššími príjmami a tým, ktorí pracujú na dobu neurčitú, hovorí Radovan Ďurana. Naopak, vyššie mzdy nebudú mať podľa analytika tí, ktorí pracujú dočasne, zarábajú menej, alebo si zamestnanie hľadajú."

Radovan Ďurana: "Pre nich bude vznikať menej pracovných miest, alebo pracovné miesta s nižšími mzdami. Celkovo sa zhorší ich pozícia dostať sa do toho druhého stupňa medzi tých zamestnancov, ktorí sú na dobu neurčitú vo veľkom podniku."

Martin Kalužák: "No a analytik Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti predpokladá, že firmy budú pre povinné príplatky rušiť klasický zamestnanecký pomer."

Michal Páleník, riaditeľ Inštitútu zamestnanosti: "Ešte viac zamestnancov bude presunutých do nútených živností."

Martin Kalužák: "Problémom je podľa Michala Páleníka aj to, že štát mení legislatívu bez presných čísel."

Michal Páleník: "Nemáme informácie o tom, v koľkatích percent kolektívnych zmlúv sú aké príplatky a koľkatích percent zamestnancov sa vlastne reálne táto zmena Zákonníka práce dotkne."

Martin Kalužák: "Novelou sa bude na najbližšom rokovaní zaoberať Národná rada v druhom čítaní."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards