Vyrovnaný rozpočet je vcelku milosrdný, hodnotí analytik

Zdravotnícke noviny uverejnili dňa 26.10.2023 komentár analytika Martina Vlachynského k rozpočtu zdravotníctva dosluhujúcej vlády. 

Vyrovnaný rozpočet je vcelku milosrdný, hodnotí analytik

Martin Vlachynský, INESS: 

"Vyrovnaný rozpočet bol k zdravotníctvu vcelku „milosrdný“, ani v tomto teoretickom cvičení autori nekalkulovali s tým, že by prepustili polovicu lekárov a zavreli polovicu nemocníc, pretože taký scenár nie je realistický v asi žiadnom vesmíre. Nájdeme tam zavedenie poplatkov, zmrazenie platového automatu na polovicu, zníženie benefitov poisťovní či zrušenie oslobodenia doplatkov za lieky. To sú však položky v sumárnej hodnote zhruba cca 500 miliónov ročne. Zároveň je to vcelku realistický scenár, takéto body sú realizovateľné, hoci minimálne zmrazenie platového automatu na polovicu by vyvolalo veľký odpor.

Zaujímavým bodom je zníženie výdavkov na prevádzku VšZP z 105 miliónov v roku 2023 na 39 miliónov v roku 2024 a 10 (!!) miliónov v roku 2025. Nie je vôbec jasné, ako by VšZP mohla znížiť svoje prevádzkové náklady o 90 % a zároveň ostať funkčná. Musím ale zároveň pripomenúť, že vyrovnaný rozpočet počíta v veľkým poklesom zamestnanosti na Slovensku, čo by pre zdravotníctvo zároveň znamenalo pokles odvodových príjmov (z prepustených zamestnancov by sa stali poistenci štátu), v rozpočte to odhadli zhruba na mínus 200 miliónov eur. Výdavky verejného zdravotného poistenia by podľa tohto rozpočtu boli v roku 2024 zhruba o 30 miliónov vyššie ako očakávaná skutočnosť roka 2023, čo je asi +0,5 %. Vzhľadom k pokračujúcej inflácií (resp. skôr rastu nominálnych miezd v ekonomike) by sa jednalo o reálne zníženie zdrojov. Už tak krízová situácia v zdravotníctve by sa ešte zhoršila. Naviac bez toho, aby rozpočet kalkuloval aj dlh verejných poskytovateľov, je to aj vcelku zbytočné cvičenie, rozpočet by síce vyzeral vyrovnaný, ale výdavky by sa „skryli“ vo vyššom dlhu nemocníc."
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards