Novoročný výpredaj pokračuje

Začnime grafom.Nie, to nie je bitcoin. Novoročný výpredaj sa rozšíril aj na akcie. Americké akciové indexy v pondelok stratili za jediný deň vyše 4 %.

Novoročný výpredaj pokračuje

Začalo to už minulý týždeň. Trhy prekvapil nečakane rýchly rast miezd v USA. Je najrýchlejší od roku 2009 a môže potiahnuť obľúbené kontrolky cenovej inflácie, ktoré sledujú centrálni bankári. Ak spanikária, môžu základný úrok dvihnúť rýchlejšie, než doteraz čakali trhy.

Možnosť vyšších úrokov trhy začali zapracovávať do cien. Vyšší úrok totiž znamená nižšiu čistú súčasnú hodnotu očakávaných budúcich príjmov z akcií, čo treba zohľadniť v ich hodnote.

Akcie na chvíľu cukli ihneď po ohlásení správy o raste miezd, no najviac sa splašili investori do rizikových dlhopisov. Trh junk bonds minulý piatok zažil najhorší výpredaj za posledný rok. Tento týždeň sa panická chrípka naplno rozvinula aj u akcionárov.

https://pbs.twimg.com/media/DVQ8km-XUAAtVdA.jpg

 

Začiatok konca?

Pred mesiacom som okrem čistky v krypto-menách za ďalšiu dôležitú tému na rok 2018 načrtol možnosť prasknutia bubliny v dlhopisoch. Tento úkaz by vo finančnom systéme na rozdiel od stále drobnej krypto-zábavky vyvolal skutočné divadlo.

Úroky od začiatku roka rastú aj na tých najbezpečnejších dlhopisoch. Výnos na americkom 10ročnom štátnom dlhu dosiahol 2,8 %,  na 3 ročnom 2,3 % čo je rekord za posledných 9 rokov. A na Slovensku sa dávajú hypotéky za 1,3 %. Čo myslíte, ako dlho si budú slovenskí hypotekárni dlžníci požičiavať lacnejšie ako americká vláda?

https://pbs.twimg.com/media/DUsYXYXXUAA0-o7.jpg:large

Vzhľadom na spomínané rastúce inflačné očakávania sprísňuje americká centrálna banka menovú politiku. V boji proti kríze nakúpila dlhopisy za novovytvorené doláre. Za posledných 10 rokov zväčšila svoju súvahu na vyše 4,4 bilióna dolárov. Ekonomika rastie, nezamestnanosť nízka, cenová inflácia zrýchľuje. Teraz je čas dlhopisy predávať a v minulosti vytvorené doláre ničiť. Viac dlhopisov na trhu a menej dolárov znamená lacnejšie dlhopisy, vyšší výnos a úroky.

Predaje Fedu sú ešte len na úplnom začiatku - v týždni pred poklesom trhov Fed predal opatrne len 22 miliárd. Uvidíme ako to pôjde ďalšej so zvyšnými 3,4 biliónmi.

 

To čo robí Fed, to budú skôr či neskôr robiť aj ostatné centrálne banky. Výnosy rastú aj na dlhopisoch iných vyspelých krajín a negatívne úroky sú na ústupe.  Uvidíme, kedy rast výnosov na dlhopisových trhoch začne brať vietor z plachiet akciám. Spomínaný výpredaj na akciových trhoch bol možno výstrel z Auróry. Zdá sa, že rok 2018 bude na svetových trhoch napínavý.

https://pbs.twimg.com/media/DUxCk57W4AEe4Mq.jpg

 „Bez ďalších reforiem môže budúca kríza dotlačiť ECB na hranice svojho mandátu. V závislosti od podstaty budúcej krízy môže byť nutné v rámci aktívnej politiky tlačiť krátkodobé úroky výrazne hlbšie do záporných hodnôt. Alebo môže byť potrebné nakupovať rizikovejšie aktíva ako sú štátne dlhy či podnikové dlhopisy. Alebo nás to môže dotlačiť nebezpečne blízko monetárnemu financovaniu vlád.povedal člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky Benoît Cœuré na konferencii o prehlbovaní Európskej menovej únie v Ľubľane. ECB nakupujúca vo veľkom talianske alebo slovenské dlhopisy? To je za hranou už dávno. Nemeckí vrcholní predstavitelia neodstupovali zo svojich pozícií v ECB len tak.

Starosť regulátora o krypto-špekulantov

Šéf Európskej centrálnej banky nevidí problém v tom, že by európske banky mali nakúpený aj Bitcoin. Európska komisia predstavila EU Blockchain Observatory – jej iniciatívu, ktorá má podporiť európske projekty postavené na blockchain technológii sumou 340 miliónov eur. Možno by stačilo sektor v únii nepokaziť reguláciou. A potom každému obyvateľovi Európskej únie vrátiť jedno ušetrené euro.

Ako Švajčiarsko. Tam to pochopili. Tamojší politici silou mocou novému sektoru signalizujú svoju priazeň. Podľa tamojšieho ministra hospodárstva Johann Schneider-Ammanna chce byť Švajčiarsko „krypto-národom“. Čo keby si podobnú komparatívnu výhodu vnútri EÚ začalo budovať aj Slovensko?

Americký regulátor začal s prieskumom fungovania burzy krytpomien Bifinex a meny Tether naviazanej na dolár, ktorú som tu kedysi spomínal. Možno sa čoskoro dozvieme, či je na 100 % krytá dolárovými rezervami alebo podniká na frakčných rezervách, ako naše komerčné banky.

Kryptomeny pokračovali vo výpredajoch. Bitcoin padol až na 6 000 dolárov. To je takmer poľutovaniahodný, len 500 % medziročný rast jeho ceny.

Čistenie trhu krypto-mien spustilo materinské reflexy u regulátorov po celom svete.

Šéf centrálnej banky centrálnych bánk Agustín Carsten (BIS) nazval bitcoin kombináciou „bubliny, Ponziho schémy a ekologickej katastrofy.“ Carsten vidí silné argumenty pre reguláciu a ráznu intervenciu do krypto-sektora „ v záujme ochrany investorov a spotrebiteľov.

Celkom silné slová od zástupcu centrálnych bankárov, ktorým pod zadkom skolaboval v roku 2008 celý, nimi regulovaný finančný systém. A potom vydierali politikov, aby im dali naše peniaze strašením návratom do stredoveku.

Pritom iba Európska centrálna banka dnes vytlačí v snahe o manipuláciu úrokov (QE) nové eurá v hodnote všetkých existujúcich bitcoinov za necelé 2 mesiace. Viac než osudu krypto-špekulantov sa preto bojím systémového rizika vyplývajúceho z dlžníkov pomýlených nízkymi úrokmi. Tí na rozdiel od krytpo-hráčov často ani netušia, že sú v kasíne.

Niektoré média už verbujú chudákov, ktorých kryptomeny „obrali o všetko“.

Keď praskne spomínaná dlhopisová bublina, takýchto chudákov nebude treba hľadať na inzerát, ale budú všade.

O tom, čo považujem za najväčšiu hodnotu, ktorú priniesli kryptomeny, som hovoril v utorok na diskusii Denníka N.

Kancelárska budova v Tokyu sa predávala za 547 bitcoinov, za bitcoiny prebehol aj predaj tureckého futbalistu. A áno, naozaj aj chlieb sa dá hneď viacerými cestami nakupovať za kryptomeny. V diskusii som spomínal aj anonymnú krytpomenu Monero. Technológiu, ktorú táto mena používa sa ešte americkej armáde a NSA na rozdiel od Tor, I2P, VPNs údajne prelomiť nepodarilo.

6 obchodníkov, zamestnancov bánk UBS, HSBC a Deutsche Bank dal zatknúť americký regulátor za manipulácie na trhu so zlatom a striebrom. Banky dostali pokuty v 1,5, 15 a 30 miliónov dolárov.

Starman a masová produkcia

Zdroj: Elon Musk Instagram 

Starman letí v kabriolete smerom na Mars a Muskova Tesla nestíha sľúbené dodávky áut. Firma predpovedá, že v roku 2018 sa jej podarí vyrobiť áut modelu S a X  dokonca menej než minulý rok. „Dodanie masovo produkovaného auta je ťažšie, ako výroba obrovskej, viackrát použiteľnej rakety. Zázraky produkcie okolo nás však považujeme za samozrejmosť.píše Michael na Twitter. Aj preto, že tieto zázraky nemajú taký dobrý vizuál.

Federálny deficit USA je až 3,5 % HDP. Veľkosť amerického deficitu rastie prvý krát za posledných 70 rokov v mierových časoch počas ekonomickej expanzie. Napriek tomu, že na rozdiel od minulosti sa na medziplanetárne frajeriny dnes pália súkromné peniaze. Verejný dlh USA je už 106 % HDP. Toľko k vytváraniu rezerv vyspelých krajín do ďalšej krízy.

https://pbs.twimg.com/media/DUyw3erWsAUXM54.jpg:large

Text je ekonomickou časťou mailového týždenníka "Zlé peniaze, dobrý život" Juraja Karpiša.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards