Heger ODMIETA, že by VÝSTAVBA nemocnice Rázsochy bola OHROZENÁ. Odborník je ale skôr SKEPTICKÝ

Denník Plus jeden deň zverejnil hodnotenie analytika Martina Vlachynského problémov veľkých projektov verejnej správy ako je aj nemocninca Rázsochy. 

 Heger ODMIETA, že by VÝSTAVBA nemocnice Rázsochy bola OHROZENÁ. Odborník je ale skôr SKEPTICKÝ

Martin Vlachynský, INESS: 

„Rázsochy sú verné svojej povesti, keďže sa už azda tridsať rokov motajú v kruhu. Plán obnovy mal byť tým impulzom, ktorý definitívne rozotne ten gordický uzol a donúti verejnú správu k efektívnosti, a aby túto dostavbu dosiahli. Momentálne ešte nevieme definitívne povedať, čo sa s Rázsochami stane. Ešte stále je tu možnosť, že by sa to dalo z Plánu obnovy dosiahnuť. Ale aj teraz tento „únik informácií” trošku nasvedčuje tomu, že aj na tých najvyšších miestach tá viera v to, že Rázsochy sa podarí dokončiť v rámci toho, ako je to naplánované v Pláne obnovy, už začína značne vyprchávať. Takéto veľké projekty sú pre verejnú správu tvrdým orieškom, pretože sa ťahajú už niekoľko rokov cez niekoľko volebných období, počas ktorých sa vystriedalo iks ministrov, množstvo štátnych tajomníkov, menia sa vedúci tímov, každý chce mať nejaký svoj prídavok k tomu projektu. Preto štát má nielen v prípade nemocníc, ale aj iných veľkých projektov dosť veľké problémy dotiahnuť takéto dlhodobé stavby do konca. To vždy bolo, je a bude problémom Rázsoch. Keď to porovnáme napríklad s Martinom, tam aspoň vidíme, že je väčšie vlastníctvo toho projektu. Je tam skupina ľudí, ktorí tlačia tú nemocnicu a bojujú o ňu, rozmaznávajú si ju, kdežto Rázsochy nikdy nemali svojho majiteľa. Vždy prišiel nový minister a povedal, že ide do Rázsoch, ale o dva roky tam bol už niekto iný. 

Nedostatok lekárov, respektíve zdravotníkov ako takých, je celosvetový problém, nevyhne sa Slovensku ani Bratislave. Momentálne tu máme Bory, máme obrovskú Univerzitnú nemocnicu Bratislava (UNB), a do toho ešte prichádzajú Rázsochy, takže, samozrejme, personálna otázka by bola veľký problém aj bez Rázsoch a Borov, a s každou ďalšou nemocnicou sa to ešte prehlbuje. Ide však skôr o problém pre nemocnice. Pre pacienta je jedno, či lekár pracuje v univerzitnej nemocnici, na Boroch, alebo v Rázsochách. Je to problém skôr pre manažment konkrétnej nemocnice, ako si poradí s konkurenciou. Ale nakoniec toto sme chceli v princípe: mať konkurenčné zdravotníctvo, kde nemocnice bojujú o pacientov, aj o zdravotníkov platmi, službami a možnosťou rozvíjať sa."

Celý článok zo dňa 3.4.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards