Juraj Karpiš: Zlato nie je investícia, je to iný druh peňazí

Týždenník .týždeň uverejnil rozhovor s analytikom Jurajom Karpišom na tému úloha zlata pri finančnej príprave na dôchodok. 

Juraj Karpiš: Zlato nie je investícia, je to iný druh peňazí

Juraj Karpiš, INESS: 

"Nemám preferované aktívum, hľadím na ne ako na nástroje. Je divné milovať kladivo a nenávidieť šróbovák. Ľudia zlato buď milujú alebo neznášajú. Nejaké zlato treba mať v portfóliu, ale nemôžete ho mať príliš veľa práve preto, lebo je to aktívum, ktoré nemá výnos. Zlato nedržím v šuflíku investícií ale v šuflíku hotovosť a peniaze. Za držanie zlata platím neustály ušlý výnos v podobe ušlého zisku alebo dividendy či nájmu, ale som ochotný ho platiť, keď vidím, že je v systéme príliš veľa rizika. Objem zlata v majetku sa má počítať v jednotkách percent. Okrem toho, že je zlato peniaze má aj nekorelovaný výnos s akciami (keď akcie klesajú, zlato by klesať spolu s nimi nemalo; poz. redakcie). Treba mať k tomu zdravý a racionálny vzťah, ale nula ani sto percent nie sú správne odpovede. Keď ste na sto percent v rizikovom aktíve, tak nevysedíte pokles trhov, lebo nie ste likvidný. Keby mala skrachovaná Silicon Valley Bank dosť zlata, tak to dokáže prečkať, aj keď so stratou. Zlato mi umožňuje držať rizikové investície. Zlato nie je investícia, zlato je iný druh peňazí, peniaze pre neveriacich. Na druhej strane vidím ako šmejdi bežným ľuďom predajú drahý kastról zlata, ukecajú ich, ľudia nepoznajú akcie, nevedia, čo to je, a napchajú do toho veľa peňazí. Je to zbytočné, to vám nevyrastie. Ja hovorím, kto je v zlate, ten si nesporí na dôchodok. Zlato sú peniaze, od peňazí nečakajte výnos. Väčšine Slovákov musím vysvetľovať, čo sú akcie. Akcie si nemôžu chytiť, nie je to ako byt a tiež to nie je podvod ako Horizont a podobne. Zlato je čisto na likviditu, je to poistka, aby ste prestáli prepad na akciových trhoch."

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards