Hodnotu za peniaze teraz potrebujeme

Denník Hospodárske noviny uverejnil dňa 24.4.2023 komentár analytika Martina Vlachynského k plytvaniu vo verejných financiách. 

Hodnotu za peniaze teraz potrebujeme

Martin Vlachynský, INESS: 

Keď pred siedmimi rokmi vznikol Útvar hodnoty za peniaze, v odbornej verejnosti vypuklo nadšenie. Nezdieľal som ho, lebo k technokratickému prístupu k životu som opatrný. Jednotlivci sú ním väčšinou redukovaní na tvorcov HDP v lepšom prípade, platiteľov daní v tom horšom. No prišiel čas, aby som sa ÚHP zastal. Žijeme v období čoraz bezbrehejšieho plytvania zdrojmi v podaní štátu. Priestorom sa valí jedno „opatrenie“ za druhým. Zaklínajú sa deťmi, rodinami, zdravím či lepšou dopravou, ich najviditeľnejšou vlastnosťou sú však minuté miliardy. Verejná mienka dnes nemilosrdne formuje politiku. Aj pravicoví poslanci sa boja stlačiť „nie“ na hlasovacích zariadeniach, aby neboli označení ako tí, čo sú proti pomoci rodinám či diaľniciam. 

Celý komentár si môžete prečítať tu. 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards