Ako vznikla zdieľaná ekonomika

Zdieľaná ekonomika dnes už zďaleka nie je iba o zdieľaní, ale aj o vymieňaní, spolupráci a prenájme. Výstižnejší názov by bola „párovacia ekonomika“.

Ako vznikla zdieľaná ekonomika

Zdieľanie nie je nič nové. Ľudia aj v minulosti intenzívne zdieľali. Dôvody boli v zásade dva. Ľudia žili v menších komunitách s nižšou mierou anonymity než dnes a tak si mohli dovoliť dôverovať väčšiemu okruhu ľudí.

A ľudia boli vo všeobecnosti chudobnejší. Ak si každý môže dovoliť všetko, neexistuje veľký dôvod na zdieľanie. Ten prichádza predovšetkým v situáciách, keď je niečo vzácne a zároveň trvácne, a teda môže to využívať viac ľudí.

Prepojenie neznámych ľudí

Novinka, ktorú dnes zdieľaná ekonomika prináša, je rozšírenie zdieľania na veľkú, anonymnú skupinu ľudí, ktorí sa nielenže nikdy nemuseli stretnúť, oni ani nemusia byť z rovnakého kontinentu a nemusia hovoriť rovnakým jazykom.

Rovnako však netreba brať názov „zdieľaná“ ekonomika príliš úzko. Zdieľaná ekonomika dnes už zďaleka nie je iba o zdieľaní, ale aj o vymieňaní, spolupráci a prenájme. Výstižnejší názov by bola „párovacia ekonomika“.

Nie od slova páriť sa ale párovať niečo s niečím. V tomto prípade párovanie dopytu a ponuky cez internetovú platformu.

Zvyšovanie blahobytu

Takéto „párovanie“ majú ekonómovia veľmi radi. Má totiž jednu (pre niektorých) až zázračnú vlastnosť: zvyšuje blahobyt v spoločnosti aj bez toho, aby sa vyprodukovalo niečo nové.

Zdieľaná ekonomika umožňuje množstvo výmen, zdieľaní, prenájmov, spoluprác, ktoré by sa inak neuskutočnili. Tieto nové výmeny predstavujú hry s kladným súčtom, na konci ktorých obe strany získavajú.

Predstavte si, že žijete v modernom 30 poschodovom paneláku, kde vo výťahu nemáte šancu spoznať suseda a máte doma vŕtačku. Tú využijete v priemere asi 15 minút do roka. Zvyšný čas leží v skrini.

Vďaka zdieľanej ekonomike ju však môžete prenajať a vŕtačka sa tak dostane do rúk pre vás neznámeho suseda, ktorý práve potrebuje zavesiť nový obraz. Zdieľaná ekonomika spárovala vašu ponuku s dopytom vášho suseda. Uskutočnila sa výmena, ktorá by sa inak neuskutočnila.

Vo svete je viac blahobytu – vy ste si finančne prilepšili a sused má vŕtačku – a to i napriek tomu, že množstvo fyzických statkov ostalo rovnaké.

Aké boli prekážky?

Ak chceme pochopiť pridanú hodnotu zdieľanej ekonomiky, musíme sa opýtať: čo predtým bránilo tomu, aby sa vaša vŕtačka dostala do rúk vášmu susedovi, keď ju potrebuje? To „niečo“ nazývajú ekonómovia transakčné náklady.

Sú to všetky náklady spojené s dohľadávaním, dohadovaním a dodržiavaním. Vŕtačka v skrini vám je nanič, keď nemáte tušenia, že váš sused akurát potrebuje vyvŕtať dieru. Rovnako váš sused sa nejako potrebuje dozvedieť, že niekde v okolí je dostupná nevyužívaná vŕtačka.

Platforma zdieľanej ekonomiky umožní týmto ľudom ľahko sa o sebe dozvedieť – jednoduchým otvorením mobilnej aplikácie.

Taktiež sa potrebujete dohodnúť na tom ako dlho bude vŕtačka požičaná, za akú cenu a akých podmienok. Stretnúť sa, dohodnúť sa a spísať zmluvu môže byť otravné.

Na platforme zdieľanej ekonomiky to však zaberie pár klikov. A na záver si potrebujete byť istý, že ta druhá strana dodrží to, na čom ste sa dohodli. Aj keď je to váš sused, nemuseli ste sa s ním nikdy stretnúť a neviete, čo je to za človeka.

Zdieľaná ekonomika toto rieši pomocou reputačných mechanizmov a spätného hodnotenia oboma stranami.

Ak sa chcete dozvedieť viac, o tom ako zdieľaná ekonomika funguje a predovšetkým o tom, ako by (ne)mala byť regulovaná štátom, resp. o súčasných konfliktoch, ktoré vznikajú medzi taxikármi a vodičmi platforiem zdieľanej ekonomiky, pozývamé vás 29. marca večer do Zámockého pivovaru na Ekonomické reči: Koniec regulácií? Uber, Airbnb a ďalší.

Aktuality, 22.3.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards