Keď chystáte Quitaly, tak nehovoríte o Quitaly. Chudobní bohatnú

O technológiách a o návrhoch talianskych populistov, ktoré spôsobujú vrásky na čelách európskych politikov.

Keď chystáte Quitaly, tak nehovoríte o Quitaly. Chudobní bohatnú

 

Bitcoin fuj, blockchain mňam

Stretávam ich na diskusiách, konferenciách, vo firmách. Neznášajú bitcoin a zároveň velebia blockchain. Tomu nerozumiem. Alebo oni tomu nerozumejú.

Bitcoin je úspešný útok na štátny monopol zlých peňazí. Blockchain je nástroj, ktorý ho umožnil a vytvoril digitálnu vzácnosť. Vo väčšine iných použití to je ale len extrémne pomalou a drahou databázou. Každý uzol musí vykričať všetko každému inému, čo je neefektívne. Preto je blockchain nevhodný na niečo, čo nechce zakázať štát alebo kde neexistuje vysoká miera nedôvery, ktorú nevie preklenúť nejaká existujúca inštitúcia. Tento názor je ale v menšine. Blockchain sa stáva zázračnou mastičkou na všetko:

Blockchain je podobne ako postupná elektronizácia cestou pre finančnú správu. Využitie blockchainových technológií v procesoch môže, vzhľadom na ich charakter, zvýšiť dôveru klientov a ochranu ich osobných údajov, zvýšiť transparentnosť procesov, zredukovať administratívnu záťaž a znížiť náklady“, povedal prezident finančnej správy František Imrezce.

„- som zvedavý ako zníži náklady, rád sa nechám prekvapiť ako takáto drahá databáza pomôže https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/f4c/1/16/1f642.png :).
- ešte viac ma zaujíma, ako konkrétne chcú chrániť v blockchaine osobné údaje a ako spraviť blockchain v ktorom sa osobné údaje nachádzajú tak, aby spĺňal GDPR. O tomto by kľudne mohli
vydať príručku.“ píše Juraj Bednár.

Kto nepotrebuje skutočnú decentralizáciu, nepotrebuje ani blockchain.

Štátny blockchain je nezmysel. Contradictio in terminis. Štát je zhmotnením centrálnej evidencie, správy a rozhodovania. Áno, súkromný blockchain môže poslúžiť ako fajn register vlastníckych titulov. Ale iba tam, kde nie je monopol štátu na ich vynucovanie. Alebo si niekto myslí, že polícia SR bude vymáhať vlastnícke tituly k nehnuteľnostiam, definované súkromnou, štátom nekontrolovateľnou databázou?

Zlyhávajúci slovenský štát nezachráni blockchain, ale jeho reforma decentralizáciou a privatizáciou.

Nová smernica EÚ aktualizujúca pravidlá proti praniu špinavých peňazí nakazuje krypto-menovým platformám zaviesť opatrenia na zamedzenie anonymity užívateľov a ich transakcií. Predstavitelia Európskej centrálnej banky volajú po segregácií tradičných financií a krypto-biznisu. V Európe nebudú mať kryptomeny  kvôli reguláciám na ružiach ustlané , zvyšok sveta však s riešeniami pre prepojenie tradičných a kryptoplatieb bude postupne prichádzať. Argentínska banka sa chystá ako prvá používať bitcoin v zahraničnom platobnom styku. Boháči držia privátne kľúče k bitcoinom v hodnote 10 miliárd dolárov v bunkroch na 5 kontinentoch.

 

Quitaly Update

Situácia v Taliansku sa mení rýchlejšie, než stíham písať tieto newslettere. Nové voľby, ktoré som spomínal minule, už údajne nehrozia - 5 hviezdičkové hnutie a Liga severu predsa len sadli za stôl a dolaďujú koaličnú zmluvu. Do pondelka ju majú dať na stôl prezidentovi. Tvrdo euroskeptická vláda v jednej z najväčších európskych krajín.

https://pbs.twimg.com/media/DX_irD5XkAAfirL.jpg:large

 

Liga severu sľubovala pred voľbami ľuďom nižšie dane, 5 hviezdičkové hnutie základný príjem pre chudobných. Všetci sľubovali vyššie dôchodky. Otázka teraz znie, kde na to vziať. Lídri koalície tak prichádzajú s kreatívnymi nápadmi. Koaličná zmluva ešte ani nebola podpísaná a už vyzvali ECB aby odpustila 250 miliárd talianskeho dlhu, ktorý nakúpila v rámci QE. To by bol tisíceurový darček Talianom od každého obyvateľa eurozóny. To bol super nápad nakúpiť kopu talianskeho štátneho dlhu do našej centrálnej banky.

O čosi neskôr ekonomický poradca Ligy severu požiadavku zmiernil na to, aby sa dlh v držbe ECB nepočítal do ukazovateľa zadlženia krajiny. Medzi ďalšie nápady patrí zníženie príspevku Talianska do rozpočtu EÚ, zrušenie platnosti pravidiel Paktu stability a rastu. Zdá sa, že bude zábava.

 

Obe strany hovorili aj o vystúpení z Eurozóny. Tieto plány teraz dosť podozrivo žehlia zmierlivými výrokmi. Vraj vystúpia, keď bude široká verejná podpora tohto kroku. Tá zatiaľ chýba.

Článok v The Washington Post špekuluje, či nejde o úskok. Najlepšou stratégiou vystúpenia z menovej únie je totiž, čo najmenej o tom hovoriť a čo najviac sa na exit chystať. Čiže presný opak toho, čo robilo Grécko, keď sa snažilo vydierať eurozónu.

Vládne strany hovoria napríklad o vytvorení zmeniek „mini BoTs“, ktoré by mohli kolovať ako peniaze pri uhrádzaní záväzkov verejného sektora. Neplatil by sa na nich úrok.  Súkromníci by ich nemuseli akceptovať, no štátne podniky a verejná sféra by ich mohli používať v platobnom styku. To je de facto paralelná mena. Čaká sa na reakciu ECB. Ak ju vyprovokujú a ECB sa začne vyhrážať zastavením podpory talianskym bankám, tamojší politici to môžu pred verejnosťou interpretovať ako donútenie k vystúpeniu.

Dlhopisové trhy zatiaľ tieto správy neberú vážne. Rástli iba úroky na najdlhších štátnych talianskych dlhopisoch. Uvidíme, či to je otupenosťou trhov zlými peniazmi alebo faktom, že psy čo brešú skutočne nehryzú.

 

Argentínsky kanárik v dlhopisovej bani

https://pbs.twimg.com/media/Dc1lT7HWkAIUU2S.jpg:large

https://twitter.com/Schuldensuehner/status/994562536149278720

Medzinárodný menový fond zrejme chystá ďalšiu finančnú záchranu Argentíny. Keby tejto krajine investori pred necelým rokom netrhali z ruky storočné dlhopisy, tak by som o tom ani nepísal. Celosvetová záplava zlých peňazí a nimi hnaná honba za výnosom viedla aj k takýmto absurditám. Dopyt po storočnom dlhu krajiny, ktorá nevydržala nikdy v histórii dlhšie než 20 rokov bez reštrukturalizácie dlhu, bol trikrát väčší než ponuka.

Čínske sociálne siete sa zabávajú na viditeľnej zmene za posledné storočie. Porovnávajú vek delegácií Číny a USA vyjednávajúcich obchodné dohody z rokov 1901 a 2018.

https://pbs.twimg.com/media/DdzrkXWVwAAggG7.jpg

https://twitter.com/ianbremmer/status/998932355527139328

Čína plánuje dosiahnuť možnosť takmer 100 % sledovania obyvateľstva do roku 2020 vrátane domácností za pomoci televízorov a telefónov. Tak hádam storočie Číny ešte chvíľu počká.

Skončíme dobrými správami. Príjem drvivej väčšiny populácie sveta za dvadsať rokov medzi 1993 a 2013 prudko vzrástol, väčšine o vyše 50 %. Pritom chudobným rástol násobne rýchlejšie než bohatým. Zrejme aj preto na západe z globálneho hľadiska bohatá verejnosť narieka a hromží na globalizáciu a na východe jej bežní ľudia ruky nohy bozkávajú. Komu držíte palce vy?

https://pbs.twimg.com/media/Dc8qO1aVQAAUJD_.jpg:large

The Economist

Juraj Karpiš

pripomienky aj naďalej píšte na newsletter@jurajkarpis.com . „Zlé peniaze, dobrý život“ môžete podporiť aj finančne a to tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards