Svet kryptomien v šoku

Piatok 17. júna je dňom, ktorý sa zapíše do dejín kryptomien červeným písmom. Zatiaľ najúspešnejší crowdfundingový projekt v histórii ľudstva - najväčšia decentralizovaná autonómna organizácia na svete nazývaná The DAO - sa stala obeťou útoku neznámej osoby či skupiny osôb. Útočníkovi sa tak podarilo “vysať” z organizácie viac než tri milóny etheru, základnej jednotky decentralizovanej P2P siete Ethereum, v hodnote viac než 50 miliónov dolárov.

Svet kryptomien v šoku

Ethereum je sieť počítačov po celom svete, na ktorých beží kostra tejto siete - blockchain. Táto technológia im umožňuje vymieňať si hodnotu prostredníctvom tokenov, ktoré voláme Ether. V súčasnosti je Ether druhou najväčšou a najhodnotnejšou kryptomenou na svete, hneď po Bitcoine. Ethereum umožňuje vytvárať tzv. chytré kontrakty, ktoré sú samovynútiteľné, pretože sa vykonajú automaticky len poslaním Etheru.

DAO je nový typ organizácie, ktorej cieľom je kodifikovať pravidlá a rozhodovací proces v rámci organizácie a eliminácia potreby akejkoľvek dokumentácie a vedenia, a tak vytvoriť štruktúru, v ktorej je kontrola organizácie úplne decentralizovaná.

The DAO je konkrétna organizácia, ktorej sa dostalo najviac mediálnej pozornosti spomedzi všetkých ostatných. Organizácia spustila crowdfunding začiatkom mája a do konca mesiaca vyzbierala viac než 11 miliónov etherov v hodnote viac než 160 miliónov dolárov. Účelom organizácie je vytvoriť akýsi investičný fond, ktorý bude financovať nové startupy a projekty, ktoré vznikajú na blockchaine Etherea.

Od piatka rána stojí celá komunita fanúšikov kryptomien na nohách. Vývojári Etherea oznámili, že neznámy útočník napadol The DAO a vysáva z neho finančné prostriedky. Cena Ethera spadla z 21 dolárov na 10 v priebehu jedného dňa. Z útočníka, ktorého všetci považovali za hackera, sa nakoniec vykľul len pozorný čitateľ kontraktu. Kód kontraktu, na ktorom je celá organizácia postavená, obsahoval formálne chyby, ktoré umožnili útočníkovi využiť situáciu. Ten neskôr dokonca napísal otvorený list celej komunite, v ktorom obhajuje svoje konanie ako úplne v súlade s kontraktom a varuje, že v prípade tzv. hard-forku, teda snahy vývojárov o reverziu transakcií, sa obráti na americké súdy.

Nastala by tak veľmi zaujímavá situácia, nakoľko je DAO len kód, ktorý však vykazuje známky investičného fondu, nachádza sa tak v šedej zóne práva a regulácií. Vôbec nie je jasné, ako by sa jurisdikcia vysporiadala s takýmto sporom, a taktiež nie je jasné, v ktorej krajine by sa tak malo stať. Navyše, samotná komunita je rozdelená na dva tábory. Prvý, ktorý prevažuje aj v samotnom tíme vývojárov sa prikláňa k hard-forku, čo by znamenalo, že útočník by nakoniec vyšiel naprázdno.

Za rozpoložením tímu vývojárov organizácie stojí aj fakt, že taktiež stoja za jedným z najhorúcejších kandidátov na získanie peňazí z fondu - stratupu slock.it, a tak sa - podľa druhého tábora - stávajú menej objektívni. Druhý tábor je rozhodne proti hard-forku pretože to vníma byť v rozpore s princípmi technológie blockchainu, a obáva sa tak poškodenia reputácie samotného Etherea, nakoľko by takéto konanie vytvorilo precedens do budúcnosti. Bude zaujímavé pozorovať proces dosiahnutia konsenzu v komunite. Konečné slovo tak budú mať tisícky minerov po celom svete, užívateľov, ktorí udržujú celú sieť živú zdieľaním výpočtovej techniky svojich počítačov za účelom vykonávania matematických operácií, na ktorých je sieť postavená.

Autor je zakladateľom Students For Liberty na Slovensku

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards