Ako chce vláda bojovať proti nezamestnanosti: Prácu bude najmä kupovať (Aktualne.sk)

Existuje vysoké riziko zániku pracovného miesta po vyčerpaní dotácie, povedal na margo príspevkov na podporu nezamestnanosti pre Aktualne.sk dňa 22.4.2013 Ján Dinga z INESS.

Ako chce vláda bojovať proti nezamestnanosti: Prácu bude najmä kupovať (Aktualne.sk)

Nezamestnanosť na Slovensku láme dlhoročné rekordy. Vláda Roberta Fica chce zaručiť, aby slovenské firmy vytvorili, alebo aspoň udržali, desaťtisíce nových pracovných miest. Zabezpečiť to chce vo veľkej miere finančnými príspevkami, ktoré bude prideľovať podnikateľom.

Vláda podporí vznik nových pracovných miest na Slovensku najmä finančnými príspevkami pre firmy. Vyplýva to zo Správy o aktuálnej situácii na trhu práce v Slovenskej republike a o opatreniach na jej zlepšenie, o ktorej dnes ministerstvo práce rokovalo spolu so zástupcami zamestnávateľov a odborárov.
 O tvorbu pracovných miest by sa mal postarať rezort práce, no vzpruhu pre ekonomiku by malo dodať aj ministerstvo hospodárstva, ktoré má predstaviť projekty vo forme verejných investícií, ktoré primäjú Slovákov k väčším nákupom a tým aj k zvýšeniu počtu pracovných príležitostí. Tieto opatrenia však rezort zatiaľ nepredstavil, téma bola z rokovania tripartity stiahnutá.
Ako vzniknú nové miesta

Ministerstvo práce pripravilo niekoľko projektov, ktoré smerujú k tvorbe nových pracovných miest. Má ísť napríklad o projekty smerujúce k zamestnávaniu mladých do 29 rokov, ale aj dlhodobo nezamestnaných. Okrem toho by chcelo ministerstvo zaviesť príspevok na podporu udržania pracovných miest, zachrániť tak chce zamestnanie zhruba 20-tisíc ľuďom.
 Peniaze pôjdu buď z eurofondov alebo zo štátneho rozpočtu. „Predpokladáme, že  vytvoríme až 36-tisíc pracovných miest. Z 90 percent sú to prostriedky z eurofondov, zvyšok predstavuje prostriedky zo štátneho rozpočtu,“ skonštatoval minister práce Ján Richter.

Analytik Inštitútu INESS Ján Dinga nepokladá príspevky na podporu nezamestnanosti za šťastné riešenie. "Existuje totiž vysoké riziko zániku pracovného miesta po vyčerpaní dotácie," vysvetľuje.

O vznik zvyšných tisícov pracovných miest by sa malo postarať ministerstvo hospodárskymi prorastovými opatreniami. Spoločným úsilím rezortov by sa malo vytvoriť alebo udržať okolo 60-tisíc pracovných miest.
Firmy nadšené nie sú

Podľa zástupcov firiem sa vláda v prípade opatrení na vznik pracovných miest nevybrala dobrou cestou.

„Kým na jednej strane je tu snaha na prijatie opatrení, ktoré majú za cieľ podporiť niektoré podniky, na strane druhej sa tu prijala celá séria opatrení, ktoré plošne zhoršili podnikateľské prostredie. O čo sa viac zhoršilo podnikateľské prostredie, o to drahšie bude teraz vytváranie nových pracovných miest. Omnoho lacnejšie je plošne skvalitňovať podnikateľské prostredie, potom si nemusíme draho kupovať investorov,“ povedal pre Aktuálne.sk tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták.
 Naopak, odborári s vládnymi nápadmi súhlasia. „Konfederácia podporuje najmä adresnosť, podporuje to, aby sa vytvoril priestor pre ľudí, ktorí chcú pracovať. Správu hodnotíme pozitívne, odráža časť aj našich postrehov a názorov, ako riešiť nezamestnanosť,“ povedal Stanislav Manga z Konfederácie odborových zväzov.

No okrem predstavených návrhov si odborári myslia, že nezamestnanosť na Slovensku by sa dala vyliečiť aj skráteným pracovného času. Predstavitelia zamestnávateľov sú zas presvedčení, že znížiť nezamestnanosť by sa mohlo spružnením Zákonníka práce aj znížením minimálnej mzdy, povedal Rastislav Machunka z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.

Aktualne.sk, 22.4.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards