V pláne na záchranu má byť aj sľub, že štát už firmám nezvýši náklady (Sme)

Zmena spružní pracovný trh a môže znížiť obavy firiem z naberania ľudí, povedal na margo prepúšťania ľudí na penzii dňa 15.5.2013 Martin Vlachynský z INESS.

V pláne na záchranu má byť aj sľub, že štát už firmám nezvýši náklady (Sme)

Počet štátov eurozóny v recesii stúpol. Ficova vláda sa jej chce vyhnúť balíkom opatrení, ktoré včera schválila.

V Európe pribudli ďalšie krajiny, ktorých ekonomika padá už aspoň dva štvrťroky za sebou a dostali sa tak do recesie.

Ku Grécku, Taliansku či Španielsku sa dostali na zoznam krajín v recesii už aj Francúzsko a Fínsko. Česko je v recesii už rok a pol, len tesne sa jej vyhlo Nemecko, ktoré je najväčším obchodným partnerom Slovenska.

Slovensko sa na zoznam krajín v ekonomickom prepade nedostalo. Udržiava si nízky rast, ktorý sa v prvom kvartáli medziročne spomalil.
Dva pohľady na rast

Na číslo o našom raste sa dá pozrieť rôzne. Premiér Robert Fico sa napríklad chváli tým, že Slovensko má druhý najvyšší hospodársky rast v eurozóne. Rýchlejšie ako naša ekonomika rástla v eurozóne iba estónska.

„Tak nepíšte a nehovorte, že slovenská ekonomika je v biednom stave,“ povedal Fico.

Ekonomický rast na čísle blízko nuly tiež znamená, že sa nevytvárajú nové pracovné miesta.

Na Slovensku bolo podľa Národnej banky Slovenska v prvom polroku o 20­tisíc menej zamestnaných ľudí ako pred rokom. Ich počet sa znížil aj v porovnaní so záverom minulého roka, a to zhruba o 5,5­tisíca.

Čo má pomôcť rastu

Ficova vláda chce pomôcť slovenskej ekonomike balíkom opatrení, ktoré včera schválila a majú podporiť ekonomický rast, a teda vznik nových miest. Spomína sa v ňom napríklad výstavba diaľnic či zamestnávanie mladých ľudí do 29 rokov.

Zamestnávatelia sú po prvotnej kritike balíka prorastových opatrení spokojnejší. Medzi opatrenia sa im totiž podarilo pretlačiť aj memorandum, ktoré má zaručiť, že sa im už nebudú zvyšovať náklady cez vyššie dane, odvody či poplatky, najmä ekologické a za elektrinu.

Šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík má „zoptimalizovať“ cenu elektriny pre firmy. Vládni predstavitelia hovoria, že o všetkom musí rozhodnúť úrad sám, pretože je nezávislý.

Ekonómovia sú viac kritickí. „Sú to väčšinou už schválené projekty alebo dávnejšie prezentované zámery,“ zhodnotil analytik INESS Martin Vlachynský. Peter Goliaš z INEKO nazval materiál marketingovým ťahom, ktorý nerieši problémy ekonomiky.

Fico tiež hovorí, že sa Slovensko pripojí k debate o tom, či tempo, akým krajiny znižujú deficity, nepoškodzuje ich rast. Tvrdí, že z tempa, akým vláda ozdravuje verejné financie, zľavíme len vtedy, ak sa tak dohodnú všetci v Únii.
Prepúšťanie ľudí na penzii je stále otázne

Výpoveď pre dovŕšenie dôchodku naráža na diskrimináciu.

Cesta k rýchlejšiemu rastu môže viesť aj cez prepúšťanie ľudí po dosiahnutí dôchodkového veku. Tvrdí to Rastislav Machunka z Asociácie zamestnávateľských zväzov. Dodal, že návrh predbežne na rokovaniach odobrilo ministerstvo práce a mohol by pribudnúť do zoznamu prorastových opatrení.

Prácu má dnes u nás asi 60­ až 80­tisíc dôchodcov. Ministerstvo práce reagovalo, že nevidí dôvod, aby sa výpovede ľuďom na penzii chápali ako pomoc rastu.

Odborári s tým nemajú problém. Emil Machyna z OZ Kovo však označil za otázne, či to nebude diskriminácia pre vek. Podľa Machunku súdne rozhodnutia hovoria o opaku.

Analytik INESS Martin Vlachynský tvrdí, že zmena spružní pracovný trh a môže znížiť obavy firiem z naberania ľudí.

Daniela Krajanová, Marianna Onuferová

Sme, 15.5.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards