Komentár Jána Dingu, analytika Iness: Istoty a ilúzie (Nový čas)

Dňa 11.6.2013 komentoval Ján Dinga z INESS pre Nový čas nezamestnanosť na Slovensku.

Komentár Jána Dingu, analytika Iness: Istoty a ilúzie (Nový čas)

Nezamestnanosť v eurozóne dosiahla rekordné hodnoty. Zďaleka však nie vo všetkých krajinách, v niektorých dokonca pozvoľna klesá.

Nemecko sa aj napriek nízkemu rastu HDP môže pochváliť 5,5% nezamestnanosťou, polovičnou ako vo Francúzsku. V Nemecku však 8 miliónov pracovníkov pracuje pod úrovňou francúzskej minimálnej mzdy. Francúzi preferujú istoty, Nemci zamestnanosť. Vyhovárať sa na krízu nemôžeme ani na Slovensku. Vyššie dane a odvody sú zákonite sprevádzané vyššou nezamestnanosťou. Konsolidácia verejných financií sa pritom dá robiť aj inak. Estónci po tvrdých škrtoch vo výdavkoch zaznamenali pokles nezamestnanosti o 9 % za 3 roky. Krajina má zároveň nízky dlh a vyrovnaný rozpočet.

Zníženie vysokej nezamestnanosti na Slovensku neprinesú stimuly a dotácie vybraným firmám, keďže len prerozdeľujú existujúce zdroje. Skutočný nárast zamestnanosti môže prísť len s lepšími podmienkami pre podnikateľov, ktorí pracovné miesta vytvárajú. Týmito podmienkami sú dobrá vymáhateľnosť práva a nižšie daňovo-odvodové zaťaženie. Vláda preto môže začať znížením najvyššej sadzby dane z príjmu právnických osôb vo východnej Európe. Trhu práce by tiež pomohlo zavedenie odvodovej úľavy pre nízkopríjmových zamestnancov, ktorým vysoké odvody obmedzujú možnosť uplatnenia. Pokračovať môžeme zrušením minimálnej mzdy, ktorá paradoxne najviac škodí regiónom s najvyššou nezamestnanosťou.

Oberú tieto opatrenia krajinu o istoty? Vládna byrokracia a vysoké dane okrem dobre organizovaných lobistov nikomu istoty neprinášajú. Budúcnosť nevie garantovať nikto. Je preto na nás, či chceme žiť v ilúzii lepších zajtrajškov, ktoré na Slovensko neprichádzajú, alebo radšej pomôcť 400-tisícovej armáde nezamestnaných.

Nový čas, 11.6.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards