Súkromná iniciatíva je vo vzdelávaní kľúčová

Denník SME uverejnil komentár analytika Róberta Chovanculiaka o dôležitosti súkromného sektora vo vzdelávaní. 

Súkromná iniciatíva je vo vzdelávaní kľúčová

Róbert Chovanculiak, INESS: 

"Na Slovensku tvoria súkromné základné školy pár percent škôl. Drvivú väčšinu zriaďujú obce a mestá. A to je škoda, keďže práve súkromné školy často zakladajú aktívni ľudia, ktorí majú predstavu o tom, čo chcú vo vzdelávaní dokázať. Idú s kožou na trh a ich budúcnosť je priamo spojená s (ne)úspechom školy. To vytvára dobré motivácie neponechať školu samospádu, ale priniesť niečo nové, funkčné. A to je presný opak toho, čo sa často deje vo verejnom školstve. Prakticky všetky dnes svetoznáme školy, ktoré priniesli dôležité inovácie do vzdelávania a z ktorých sa stali dokonca samostatné vzdelávacie filozofie, boli založené ako súkromné školy so svojimi vlastníkmi."

Celý komentár zverejnený dňa 25.12.2022 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards