INT 5/2018: Viac a nové zdroje rozpočet EÚ nepotrebuje
Najnovšie číslo INESS na tému je výsledkom pripomienkovania návrhu Európskej komisie na zmeny vo financovaní rozpočtu EÚ. V ňom komisia reaguje na vystúpenie Spojeného Kráľovstva a výpadok čistého prispievateľa navrhuje plne kompenzovať zvýšením príjmov aj v novom programovom období. Výdavky Slovenska na členstvo v EÚ preto vzrastú, čiastočne aj príjmy z fondov.
Komisia zároveň navrhuje zmeniť štruktúru príjmov, a to zmenou podielov tradičných príjmov a zavedením 3 nových daní, ktoré by „tiekli“ priamo do rozpočtu EÚ:
- 3% daň zo spoločného konsolidovaného základu firiem
- 20% podiel z obchodovanie s emisnými povolenkami
- 80 centov za kilogram neseparovaných obalových plastov
Zároveň komisia navrhuje zvýšiť strop pre odvody členských krajín na platby z 1,2% Hrubého národného dôchodku na 1,29%.
Stanovisko INESS k návrhu komisie:
- Navrhované zmeny nepredstavujú systematickú reformu financovania rozpočtu EÚ, ale skôr spôsob, ako získať dodatočné zdroje od daňových poplatníkov,
- EÚ potrebuje systémovú zmenu celého rozpočtu. Súčasná situácia v rozpočte je výsledkom postupného odchodu od pôvodných hodnôt spoločného trhu, ktoré boli dôvodom založenia EÚ. Takáto zmena by nemala byť riadená otázkou - ako získať zdroje na financovanie existujúcich výdavkov, ale ako sa maximálne priblížiť k dohodnutým primárnym cieľom (hodnotám) EÚ pri čo najefektívnejšom využití obmedzených prostriedkov
- Optimálnym riešením je zjednodušenie štruktúry príjmov na vlastný zdroj založený na HND (GNI), ktorý plní všetky predpoklady transparentného, proporciálneho, a účtovne jednoduchého financovania.
Viac informácií k návrhu komisie ako aj zdôvodnenie stanoviska nájdete v INT 5/2018: Viac a nové zdroje rozpočet EÚ nepotrebuje.