Ako píš denník Sme na margo štúdie INESS o minimálnej mzde dňa 1.8.2013, v praxi by to znamenalo, že zamestnanec s minimálnou mzdou by dostal v čistom viac, ako v prípade, keby prešiel návrh odborárov na osempercentné zvýšenie najnižšieho zákonom povoleného platu.
Ak politici nenájdu odvahu zrušiť minimálnu mzdu všade, nech to urobia aspoň pri mladých a v krajoch s nižšími mzdami, radí INESS.
BRATISLAVA. Analytici INESS navrhli, ako zvýšiť čistú mzdu nízkopríjmových zamestnancov bez toho, aby bolo treba dvíhať minimálnu mzdu.
INESS dokonca navrhuje minimálnu mzdu znížiť na symbolické 1 euro, ale hlavne chce odpustiť zamestnancom časť odvodov.
Prinieslo by to zvýšenie zamestnanosti a čistých príjmov pracujúcich, no politici by na to museli v rozpočte nájsť približne 370 miliónov eur.
Nižšie odvody
Návrh počíta, že štát by zamestnancovi časť povinných odvodov ponechal. INESS navrhol, aby pre zamestnanca so súčasnou minimálnou mzdou 337,7 eura bola úľava vo výške 56 eur. Tá by klesala až k platu 555 eur.
Čistá mzda by sa tak pri najnižšej hranici zvýšila z terajších 292 eur na 348 eur.
V praxi by to znamenalo, že zamestnanec s minimálnou mzdou by dostal podľa návrhu INESS v čistom viac, ako v prípade, keby prešiel návrh odborárov na osempercentné zvýšenie najnižšieho zákonom povoleného platu.
Aspoň pre niektorých
INESS fakticky navrhuje minimálnu mzdu zrušiť, ale v súčasnosti by bolo podľa jeho analytikov praktickejšie len stanoviť symbolickú výšku 1 euro.
Radovan Ďurana z INESS to vysvetlil tým, že Slovensko je viazané viacerými medzinárodnými zmluvami, v ktorých sa minimálna mzda spomína.
Jednoeurová minimálna mzda by podľa INESS stopla nepríjemné dosahy súčasnej vyše tristoeurovej hranice, ktorá brzdí zamestnanosť najmä v krajoch s nižšími príjmami. Preto navrhujú znížiť minimálnu mzdu aspoň v niektorých regiónoch.
Čašníka v Bratislave by sa zvýšenie minimálnej mzdy nemuselo dotknúť, ale horšie ohodnotený čašník v Prešove už môže byť pod úrovňou danej mzdy, argumentujú.
Podobne možno uvažovať o zrušení alebo znížení minimálnej mzdy pre ľudí do 30 rokov. Podobný model už funguje v Poľsku.
Veronika Sokolová