Analýza objemu zákonov - odhalenie spiaceho potenciálu

Zložitosť administratívnych procesov a rýchlo sa meniaca legislatíva sú na Slovensku najvýznamnejšími problémami pri podnikaní. Tieto dve oblasti sa viac ako 10 rokov v meraniach Eurobarometra umiestňujú na prvých 2 priečkach, pred problémami s vymáhaním dlhov, daňovými sadzbami, infraštruktúrou, či korupciou.

Analýza objemu zákonov - odhalenie spiaceho potenciálu

Podnikatelia na Slovensku zároveň oveľa negatívnejšie vnímajú obe tieto oblasti ako podnikatelia v ostatných členských štátoch EÚ.

Posledných sedem slovenských vlád, vrátane súčasnej, vo svojich Programových vyhláseniach deklarovali úsilie o „stabilizáciu podnikateľského prostredia“, založenú najmä na „odstraňovaní neprimeranej administratívnej záťaže.“ Zaväzovali sa reformovať byrokraciu, znížiť počet regulácií, zlepšiť podnikateľské prostredie či tvoriť zákony pre ľudí.

INESS vo svojej najnovšej štúdii pripravil kvantitatívnu analýzu časti slovenskej legislatívy. V oblastiach podnikateľské prostredie, zdravotníctvo a školstvo sme celkovo analyzovali 10 najvýznamnejších zákonov. Sledovali sme dva kľúčové ukazovatele: počet slov a priemernú dĺžku viet.

Zistili sme, že dochádza k systematickému znižovaniu zrozumiteľnosti legislatívy v oblasti podnikateľského prostredia, zdravotníctva a školstva. 

Výsledky si môžete pozrieť v publikácii Analýza objemu zákonov - odhalenie spiaceho potenciálu, ktorá je na voľné stiahnutie dostupná na tomto linku.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards