Ako huby po daždi

Martin Vlachynský sa pre TV JOJ vyjadril k podnikateľskému prostrediu. 17. 02. 2020.

Ako huby po daždi

Andrea Pálffy Belányiová, moderátorka: „Rastúce odvody, viac byrokracie a vládne opatrenia, z ktorých mnohým podnikateľom vlasy dupkom vstávajú. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že podnikať na Slovensku bude mať chuť stále menej odvážlivcov. Opak je však pravdou, čo dokazuje aj počet novozaložených firiem, ktoré prekonali všetky rekordy.“

Petra Štěpánová, analytička Bisnode (preklad z češtiny): „Na Slovensku vlani vzniklo 21 443 nových firiem. To je najviac za posledných 11 rokov.“

Michal Rybanský, redaktor: „Mohlo by sa preto zdať, že s podnikaním na Slovensku je všetko v poriadku. Mnohí však na to majú iný názor.“

Milan Kurota, majiteľ firmy: „Dane sa zvyšujú, zavádzajú sa rôzne príplatky, rôzne nové povinnosti, výkazníctvo a firmy s tým majú len a len viac nákladov.“

Martin Vlachynský, ekonomický analytik INESS: „Tá konkurencia nám trošku uteká dopredu a slovenské podnikateľské prostredie stagnuje.“

Michal Rybanský: „Lenže ako si potom vysvetliť, že firiem u nás pribúda ako húb po daždi? Pravidelne sa pod tento fakt podpisujú presuny medzi živnostníkmi a eseročkármi v závislosti od toho, kedy sa čo komu viac oplatí. Je tu však aj iný dôvod.“

Petra Štěpánová (preklad z češtiny): „Tento trend podporil aj to, že v roku 2018 boli zrušené daňové licencie.“

Michal Rybanský: „Pre väčšinu firiem sú najdôležitejšie náklady na ich činnosť a ako sa zdá, podnikať na Slovensku sa ešte stále oplatí.“

Martin Vlachynský: „Musia zápasiť len s tým slovenským podnikateľským prostredím a s tou byrokraciou, ktorá je u nás.“

Michal Rybanský: „Jedným z riešení, ako ušetriť, je založiť si schránku v cudzine. Presunúť firmu do zahraničia sa však najmä tým menším neoplatí a preto sa mnohí z nich rozhodnú zostať aj za cenu menších strát.“

Milan Kurota: „Firmy, ktoré podnikajú na Slovensku, no tak musia tu ostať, lebo nemajú na výber a musia znášať tie problémy, ktoré vznikajú.“

Martin Vlachynský: „Pre tie stredné až veľké firmy je určite z toho optimalizačného hľadiska zaujímavé hľadať miesta, ktoré ponúkajú výhodnejšie podmienky ako Slovensko.“

Michal Rybanský: „Ku koncu minulého roka pôsobilo u nás takmer 290 tisíc podnikov. Ktovie, či rekord padne aj tento rok. Rozhodne zrejme súboj medzi rastúcimi nákladmi práce a nižšou daňou z príjmov pre malých podnikateľov. Michal Rybanský, televízia JOJ.“

Celú reportáž si môžete pozrieť tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards