INT 4/2019 - Trojitý zásah minimálnej mzdy
Publikácia Trojitý zásah minimálnej mzdy analyzuje jej vplyv v rámci Slovenskej ekonomiky.
Publikácia Trojitý zásah minimálnej mzdy analyzuje jej celospoločenský vplyv.
- Regionálne rozdiely a nízko kvalifikovaní ľudia
Aj keď sa ekonomike ako celku darí, neznamená to, že sa darí všetkým regiónom. Stále máme okresy s 15 % mierou nezamestnanosti, kde desiatky nezamestnaných čakajú na voľné pracovné miesto. Slovensko má dlhodobo problém s dlhodobo nezamestnanými. V Prešovskom a Košickom kraji patrí až 9 z 10 nezamestnaných medzi znevýhodnené skupiny.
- Minimálna mzda nie je iba o minimálnej mzde
Navyše minimálna mzda je naviazaná na 42 zákonov, ktoré ďalej prelievajú jej vplyv na celú ekonomiku. Napríklad cez zvýšené príplatky za prácu v noci a cez víkend. Takýmto spôsobom politicky motivované zvyšovanie minimálnej mzdy skokovito a nepredvídateľne zvyšuje mzdové náklady podnikateľov.
- Minimálna mzda vo verejnom sektore
V neposlednom rade vplýva zvyšovanie minimálnej mzdy aj na výdavky verejného sektora, kde ju poberá skoro 30-tisíc zamestnancov. Zvyšovanie minimálnej mzdy tak zvyšuje verejné výdavky a s nimi aj daňové zaťaženie. Odhaduje sa, že v budúcom roku pôjde o dodatočné výdavky vo výške okolo 32 mil. eur.
Z týchto troch dôvodov navrhujeme skrotiť politické pretekanie sa v zvyšovaní minimálnej mzdy naviazaním jej rastu na rast produktivity práce. Plus treba riešiť aj problém už dnes vysokej minimálnej mzdy, čo navrhujeme realizovať prostredníctvom odpočitateľnej položky zo sociálnych odvodov.