Domáce nemocnice
„Najlepším miestom na liečenie chorôb sú nemocnice.“ Na prvé zamyslenie sa nám toto tvrdenie môže zdať prirodzené a správne – nemocnice predsa na jednom mieste združujú potrebné vybavenie a kvalifikovaných ľudí, a tak vytvárajú ideálne prostredie na riešenie zdravotných problémov.
Keď miznú ľudia z polí
Zdá sa, že v posledné mesiace zmizli ľudia. Chýbajú zdravotné sestry, šoféri aj pracovníci v poľnohospodárstve. Nedošlo však k žiadnym zásadným poklesom populácie, naopak, počet ľudí na planéte prednedávnom prekročil hranicu 8 miliárd. Tak prečo v mnohých krajinách chýbajú pracovné sily?
Ako sa nemá robiť politika lekcia 34: Príplatky
Na septembrovej schôdzi parlamentu skupinka poslancov za stranu Smer-SD navrhla znovunaviazanie príplatkov za prácu v noci a cez víkend na minimálnu mzdu. 117 poslancov tento návrh poslalo do druhého čítania. Následne v októbri prešiel výbormi a dostal sa na ďalšiu naplánovanú schôdzu. Od toho momentu sa návrhu chytili médiá a medzi zamestnávateľmi prepukla panika.
Zákaz nedeľného nakupovania je späť
Niektoré politické nápady sa vracajú ako bumerang. Zákaz nedeľného predaja patrí medzi ne. Po dva a pol roku ho máme znova v parlamente. Výhodou tejto legislatívnej recyklácie je aspoň to, že kritikom stačí zopakovať staré argumenty. Sú stále platné.
Amazon je v zdravotníctve doma
Že ambície spoločnosti Amazon nekončia pri predávaní kníh, hračiek, elektroniky a iných produktov je verejne známe už pár rokov. Amazon sa snaží svoje aktivity rozšíriť aj do iných sfér ľudského života, a vo veľkom investuje aj do zdravotníctva.
Táto vláda sa opustila
Vláda plánuje použiť jednu miliardu eur na navýšenie platov verejných zamestnancov. Počas najbližších dvoch rokov vzrastú ich mzdy o 21,2 %. To je v zásade suma, ktorá pokrýva očakávanú infláciu na tento a budúci rok. Vláda tento krok oznamovala na pompéznej tlačovke ako výbornú správu, ale zabudla oznámiť dva veľké problémy: „Čo zamestnanci v ostatných odvetviach?“ a „Čo na to verejné financie?“.
Prietokový sociálny ohrievač
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zverejnila zaujímavý graf. Presne v eurových hodnotách ukazoval, že z nového „inflačno-rodinného“ balíčka najviac dostane stredná trieda, najmenej chudobní. Zaujímavý bol tým, že konečne na číslach ukázal niečo, čo mnohí dávno vieme – nezmyselnosť dnešného "sociálneho" štátu.
Fínske školstvo bez pozlátka
Momentálne na Slovensku prebieha obsahová reforma školstva a prepisujú sa štátne vzdelávacie programy. Ministerstvo školstva sa netají tým, že inšpiráciu k tejto reforme čerpá aj z fínskeho školstva. Toto školstvo predstavuje výkladnú skriňu progresívneho smeru vzdelávania.
Nová pandémia sa volá protekcionizmus
História sa opakuje. Ani rok 2022, žiaľ, nie je výnimkou. Pandémia a následná vojna vzbudili strach o dostatok potravín, ktorý politici po celom svete premenili na staronové riešenia. Čo ľudia neradi počujú je, že mnohé opatrenia nielenže potravinovú bezpečnosť neriešia, ale ju môžu ešte zhoršiť.
Vo vzdelávaní na dĺžke záleží
Keď sa povie „inovatívne zlepšenie“, ľudia si hneď predstavia autá, ktoré netreba šoférovať; lieky, ktoré vyliečia neliečiteľnú chorobu alebo zeleninu, ktorá chutí ako mäso. Dôležitou inováciou však môže byť aj relatívne nezaujímavá vec ako skrátenie času. Napríklad na prepravu z bodu A do bodu B, alebo na dopestovanie plodov z rastliny, alebo na nutný pobyt v nemocnici po zákroku.