Market Finesse 9-10/2023

Po každých parlamentných voľbách zvyknem písať: voľby dopadli. Skúsenosť (vrátane tej predposlednej) ma naučila nehodnotiť výsledky ľudového hlasovania skôr, ako dôjde ku konkrétnym politickým činom. Veľa ľudí z môjho okolia sa zaplyňuje provokatérskymi statusmi budúcich kandidátov na ministrov, ale sústrediť by sme sa mali na príčiny tohto stavu. Tou je v prípade Slovenska veľký štát a priveľká moc politikov zasahovať do našich životov. Orezanie jeho právomocí (vieme poradiť ako) je cestou k mitigácii vplyvu ľudí, ktorí sa zo dňa na deň dostanú na dobu volebného cyklu ku hlasovacím zariadeniam a exekutívnym funkciám v štátnom aparáte. „Po nás potopa“ nie je chyba súčasného systému, ale jeho inherentná črta.

Market Finesse 9-10/2023

Pred voľbami sme sa snažili prispieť k informovanejším rozhodnutiam voličov hodnotením volebných programov. Uvádzame ich aj v tomto čísle, jednak for the record, ale tiež ako nástroj na korekciu očakávaní od formujúcej sa vlády. Aj keď všetci vieme, že programy pred voľbami nezaujímajú voličov a po voľbách politikov, aký-taký kompas budúceho smerovania poskytnúť môžu.

Dosluhujúca úradnícka vláda Ľudovíta Ódora predstavila konsolidačný balíček (tzv. lego kocky), ktorý má pre budúce vlády slúžiť ako manuál pre znižovanie gigantického deficitu verejných financií. Vychádza zo spoločnej práce súčasného premiéra a ministra financií publikovanej pred dekádou. Je bezpochyby fajn, že bol detailne popísaný veľký problém, ktorému Slovensko čelí a v najbližších rokoch čeliť bude, a tiež konkrétne kroky na jeho elimináciu. Škoda je, že zhruba v pomere 3:2 obsahuje hlavne opatrenia na príjmovej strane – vyššie dane a nové dane. Problémom však nie sú nízke príjmy, ale raketovo rastúce výdavky štátu. Bez radikálnych škrtov sa k takej udržateľnosti verejných financií, ktorá zároveň nepoškodí tak potrebný ekonomický rast, nedostaneme. Prvé vyjadrenia budúceho premiéra silno indikujú, že nová vláda sa vrhne práve na tú „ľahšiu“ časť konsolidačného balíčka – a bude zvyšovať dane. Bude mať pritom po ruke výhovorku, že len čerpajú z materiálu odborníkov. Lego kockám sa venujeme vo viacerých textoch tohto čísla Market Finesse a nájdete v ňom aj link na videozáznam našej diskusie Postavíme z lega ekonomického jednorožca, alebo skrachujeme?, kde sme si prizvali aj zástupcov Inštitútu finančnej politiky na MF SR a Útvaru hodnoty za peniaze, ktorí sa na prípade konsolidačného balíčka podieľali.

V septembri sme v Bratislave v spolupráci s českým INEVom zorganizovali medzinárodné finále Ekonomickej olympiády. Bolo to už piate medzinárodné zápolenie v tejto súťaži, ale na Slovensku sa uskutočnilo po prvýkrát. Rekordný bol nielen počet súťažiacich (70), ale aj krajín: zúčastnili sa na ňom najlepší mladí ekonómovia a ekonómky zo 14 krajín. Mladí Slováci sa opäť nestratili. Vo finálovej desiatke, ktorá sa dostala do druhého kola, sme mali až dvoch zástupcov. Samuel Jurčišin a Šimon Podstavek obsadili siedmu a deviatu priečku. Gratulujeme!

Otvorili sme tiež prihlasovanie do nového ročníka Ekonomickej olympiády. V čísle sa dozviete, ako prihlásiť vašu školu do už siedmeho ročníka EO pre stredné školy a druhého ročníka EO pre základné školy.

Už tento týždeň organizujeme v Martine druhý ročník Ekonomického Base Campu. Je to vzdelávacie podujatie pre talentovaných mladých ekonómov zo stredných a vysokých škôl. Mnohí prešli aj Ekonomickou olympiádou. Čakajú ich 4 dni plné prednášok, diskusií a workshopov nielen s odborníkmi z INESS, ale aj Pavlom Potužákom z Národohospodárskej fakulty VŠE v Prahe.

Ako vždy v čísle nájdete množstvo zaujímavých textov na najrôznejšie témy a tiež zoznam podcastov, ktoré ste možno nestihli, ale potrebujete počuť. Prajem vám inšpiratívne čítanie,

Richard Ďurana

Market Finesse 9-10/2023 si môžete ako PDF prečítať a stiahnuť tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards