Prieskum polohrubej mzdy: Až dve tretiny Slovákov nevedia, aká je ich skutočná odmena za prácu

V období od 26.3. 2021 do 31.3. 2021 realizovala podľa zadania INESS agentúra MNFORCE reprezentatívny prieskum. Jeho cieľom bolo zistiť, ako Slováci rozumejú vlastnej výplatnej páske a tomu, akou sumou prispievajú na služby štátu zo svojej mzdy.

Prieskum polohrubej mzdy: Až dve tretiny Slovákov nevedia, aká je ich skutočná odmena za prácu

Prieskum sa uskutočnil prostredníctvom online dotazníka (metóda CAWI ) na vzorke 1 000 respondentov. V prieskume bola zachovaná reprezentatívna vzorka na kvótne znaky: pohlavie, vek, región a veľkosť miesta bydliska.

Výsledky prieskumu:

  • Menej ako tretina ľudí má realistickú predstavu o tom, koľko v skutočnosti vynaloží zamestnávateľ na odmenu zamestnanca.
  • Pracujúci nadhodnocujú podiel odvodov zamestnanca, a skôr podhodnocujú odvody zamestnávateľa.
  • Tretina respondentov si pletie hrubú mzdu a celkové mzdové náklady.
  • To, či človek pracuje alebo nie, má len malý vplyv na znalosť skutočnej hodnoty práce.
  • Občania nevedia, že daňové zaťaženie práce je výrazne nižšie ako odvodové – potvrdzuje sa, že ich zaujíma najmä čistá mzda, nie obsah výplatnej pásky.

Viac informácií o prieskume nájdete v našej publikácii Polohrubá mzda: Slováci nepoznajú hodnotu svojej práce

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards