Zlé peniaze, dobrý život – Zober hypotéku, zarobíš na úroku. Prečo chcela EÚ konsolidovať daňový základ. Aké peniaze, taký rast.
O peniazoch, ekonomike a snahe prežiť život čo najlepšie na prvý pokus.
Marxove narodeniny
Európska komisia prišla s návrhom rozpočtu na roky 2021-2027. Predstavitelia únie neprekvapili. Rozpočet má byť porovnateľný, ako bol ten minulý. Napriek tomu, že populácia únie klesne o 13 %. Na neschopnosť zvyšovať svoju efektivitu sú hrdí - vízia nového rozpočtu je „Viac peňazí pre menšiu úniu“. Výpadok spôsobený odchodom Veľkej Británie chcú kompenzovať novými daňami. Dokonca už počítajú s 3 % sadzbou dane z príjmu právnických osôb na spoločný konsolidovaný základ dane v rámci únie.
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker: „Návrh rozpočtu Komisie je veľmi rozumný a zodpovedný“. Foto prebraté z Twitter https://twitter.com/HillelNeuer/status/992865892030713858
Keby ešte niekto pochyboval o tom, na čo je tá harmonizácia dobrá.
Spoločná poľnohospodárska politika má po kozmetickej úprave dostať len o 5 % menej zdrojov. Už takáto drobnosť rozhodila francúzske ministerstvo poľnohospodárstva, ktoré pokles dotácií označilo za „drastické, masívne a slepé škrtanie“ ktoré je „jednoducho nepredstaviteľné“. Dá sa predpokladať, že rozpočet ešte narastie v Európskom parlamente. Tamojší poslanci v marci prijali uznesenie, kde chcú 1,3 % HDP.
V Taliansku sa nedarí zostaviť vládu a momentálne to vyzerá na opakovanie parlamentných volieb v júli.
Nemecký minister financií Olaf Scholz na tlačovej konferencii hrdo predstavil graf klesajúceho štátneho dlhu v pomere k HDP. Pod úroveň 60 % HDP, ktorú by nemala prekračovať žiadna krajina v eurozóne, by mal klesnúť v roku 2019.
https://twitter.com/MartinGreive/status/991627913903640577b
Aspoň Nemci ešte v únii šetria. To je dobre, keďže raz ich kreditku možno budeme potrebovať aj my. Aj keď im v tom pomáhajú dobré časy vybavené zlými peniazmi z Európskej centrálnej banky.
Tá za novovytvorené eurá nakupuje štátne dlhy. Tým uľahčuje financovanie členských štátov a znižuje politický tlak na potrebné reformy vo verejných výdavkoch a dôchodkových systémoch. Po troch rokoch kvantitatívneho uvoľňovania ECB už vlastní 20 % dlhu štátov eurozóny, čo je 17 % HDP.
Ako sa vyrába ďalšia kríza
https://www.nbs.sk/sk/publikacie/sprava-o-financnej-stabilite
ECB svojou manipuláciou peňazí seje semiačka ďalšej krízy. Málokde v Eurozóne je to tak zrejmé ako na Slovensku. Slovenskí hypotekárni dlžníci tu vďaka vyrábaniu finančných úspor Európskou centrálnou bankou platia nižší úrok, než za aký si požičiava americká vláda na 10 rokov. Harmonizovaný index spotrebiteľských cien narástol medziročne u nás už o 2,5 %. Pritom nové hypotéky sa dávajú aj s úrokom pod 1,7 %. Reálny úrok na slovenskej, novo poskytnutej hypotéke je mínus 0,8 %.
Banky Slovákom platia za to, že berú na seba dlh. Čo sa dotuje, toho je príliš. A už to vidno.
https://www.nbs.sk/sk/publikacie/sprava-o-financnej-stabilite
Medziročná jadrová (očistená o ceny energií a potravín) cenová inflácia za celú eurozónu prekvapila. Dosiahla iba 0,7 % čo je menej, než boli očakávania. Je preto možné, že ECB bude v expanzívnej monetárnej politike pokračovať dlhšie, než sme dúfali.
Kryptomeny
Počet bitcoinov v obehu presiahol 17 miliónov. Tempo inflácie bude postupne klesať, ako sa bude celkové množstvo približovať k 21 miliónom jednotiek. Posledný bitcoin sa vyťaží okolo 8. októbra 2140. Inflácia bitcoinu je daná v jeho kóde a vyzerá takto:
Koľko bude v roku 2140 v obehu eur? Nikto netuší ani koľko ich bude o rok. Eurá si môže vyrobiť ECB koľko chce a kedy chce. Môžu ich vytvárať aj komerčné banky, podľa nálady v ekonomike. To vedie k nestabilnej peňažnej pamäti spoločnosti a chybám. Viac slobody pre tých, čo vyrábajú peniaze znamená menej slobody pre tých, čo vyrábajú hodnoty.
Warren Buffet nerozumie zlatu, preto neprekvapuje, že nerozumie ani bitcoinu. „Keď kupujete neproduktívne aktíva, počítate s tým, že ďalší človek vám za ne zaplatí viac, pretože je ešte viac nadšený tým, že príde ešte ďalší človek.“ Presne, ako pri dolároch. Bublina je definícia peňazí. Ľudia ich však nedržia len s cieľom rastu ich hodnoty, ale aj preto, že poskytujú službu likvidity. Tú nevidno v podobe vyplatenej dividendy alebo úroku. No dobrý ekonóm by mal brať do úvahy aj veci, ktoré nie je vidieť. Pridal sa aj jeho kamoš Bill Gates: „Bitcoin by som shortoval, ak by existoval na to ľahký spôsob“. Ľahký spôsob napríklad cez futures alebo put opcie existuje. Gates ho napriek tom neshortuje. Prečo?
Amazon zrejme pomôže cenzurovať službu kryptovanej komunikácie Signal. Ten istý Amazon získal patent, ktorý mu umožní analyzovať blockchain bitcoinu a korelovať transakcie a bitcoinové adresy s identitami ľudí, ktorí ich robia. Tieto dáta môže ďalej predávať štátnym orgánom. Firma bitcoiny zatiaľ neakceptuje, patent môže naznačovať, že sa na tento krok chystá.
Marxov tučný pohrobok v hladnej komunistickej krajine
Začiatkom januára americký prezident Donald Trump cez Twitter trolloval „malého a tučného“ komunistického diktátora Severnej Kórei:
https://twitter.com/realDonaldTrump/status/948355557022420992
„Trumpovo obchodnícke umenie v zahraničnej politike nefunguje“ znie nadpis článku Fareed Zakaria v Denníku N zo začiatku apríla. Koncom apríla sa uskutočnilo historické stretnutie predstaviteľov Severnej a Južnej Kórei a Severná Kórea má prepustiť troch amerických väzňov.
https://twitter.com/sentimentrader/status/989866455889039360
Už len dúfať, že tentokrát akciové trhy stretnutie kórejských čelných predstaviteľov ustoja.
Americká ekonomická expanzia (rast HDP) dosiahla 105 mesiacov a za chvíľu bude druhá najdlhšia v histórii. Priemerný rast reálneho HDP iba 2,3 % z nej robia najbiednejšiu expanziu v histórii. Zrejme preto, lebo bola zaplatená zlými peniazmi.
Text je ekonomickou časťou mailového týždenníka "Zlé peniaze, dobrý život" Juraja Karpiša.