Fínske školstvo bez pozlátka

Momentálne na Slovensku prebieha obsahová reforma školstva a prepisujú sa štátne vzdelávacie programy. Ministerstvo školstva sa netají tým, že inšpiráciu k tejto reforme čerpá aj z fínskeho školstvaToto školstvo predstavuje výkladnú skriňu progresívneho smeru vzdelávania.

Fínske školstvo bez pozlátka

V našej novej publikácii Fínsky sen: ako sa poučiť z fínskych chýb a skutočne reformovať školstvo upozorňujeme na často zjednodušujúcu interpretáciu úspechov fínskeho školstva, na klesajúci trend výsledkov fínskych žiakov a na mnohé ďalšie problémy, ktoré sa vo fínskom vzdelávaní objavujú.

Tento vývoj vo Fínsku by mal byť varovaním pred tým, aby sme v slovenskom školstve „vsadili všetko na jednu kartu“. Ministerstvo školstva by malo upustiť od tradičného centralizovaného zmýšľania „jedno štátne kurikulum pre všetkých“, ktoré vedie k monokultúre vo vzdelávaní. A otvoriť vzdelávanie variabilite a inováciám, ktoré môžu vznikať na decentralizovanej úrovni samospráv, škôl, súkromných zriaďovateľov a učiteľov.

Publikáciu si môžete stiahnuť TU.

Pre akékoľvek otázky neváhajte kontaktovať autora Róberta Chovanculiaka.

E-mail: robert.chovanculiak@iness.sk

Mob.: +421 907 632 004

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards