Rumuni nás predbehli a náskok už zväčšujú
Denník Hospodárske noviny uverejnil dňa 27.2.2023 vyjadrenie analytika Radovana Ďuranu k porovnaniu rozdielov HDP medzi slovenskou a rumunskou ekonomikou.
30 rokov Slovenska v grafoch: Žijeme dlhšie. Dobiehame Európu. No docháza nám dych
Denník Hospodárske noviny uverejnil hodnotenie analytika Radovana Ďuranu k vývoju Slovenska za posledných 30 rokov.
Rastú škody vyvolané klimatickou zmenou?
Koncom októbra zverejnila Slovenská sporiteľňa na svojich webových stránkach analýzu, ktorú pomenovala „Klimatická zmena nám pomaly vystavuje účet.“ Došla v nej k záveru, že „náklady nevyhnutné na vyrovnávanie sa so zmenou klímy budú v čase narastať“ a že „čím dlhšie budeme boj s klímou odkladať, tým bude „účet“ vyšší.“ Áno, vyšší bude. Lenže s istotou to môžeme povedať len o kumulatívnej sume – pri každej nenulovej úrovni zmeny klímy k istým škodám skrátka dochádzať bude.
Slovenská ekonomika má potenciál prekonávať rekordy, opäť sme tigrom EÚ (Europskenoviny.sk)
Portál europskenoviny.sk publikoval 3.7.2017 článok venovaný pozitívnej prognóze vývoja slovenskej ekonomiky v nasledujúcich rokoch s komentárom Róberta Chovanculiaka
Správa MMF (RTVS Rozhlas)
Martin Vlachynský komentoval 2.11.2016 vyhlásenia Medzinárodného menového fondu na margo ekonomického rastu Slovenska pre Slovenský rozhlas
Za veľa práce málo koláčov?
Pred časom médiami opäť prebehla neraz pripomínaná štatistika. Podľa nej majú v rámci EÚ slovenskí zamestnanci slušnú produktivitu práce, ale hlboko podpriemerné mzdy.
Catch Up and Outpace! (4.liberty.eu)
4.liberty.eu zverejnilo komentár Martina Vlachynského k téme hospodárskeho rastu Sovietskeho zväzu
Dobehnúť a predbehnúť!
Kedysi koloval vtip: v 50.rokoch mal východný blok za cieľ Ameriku predbehnúť. V 60.rokoch ju mal dobehnúť. A v 70. rokoch – nestratiť z dohľadu!
Pomýlené HDP
Ekonomická aktivita vs. ekonomický rast
Dokonca aj ten najchytrejší ekonóm môže urobiť jednoduchú chybu. Dve nedávno vydané knihy Násilie a Sociálne Obstarávanie od Douglasa Northa, Johna Wallisa a Barryho Weingasta a Prečo národy zlyhávajú od Darona Acemoglua trpia nepochopením konceptu o ekonomickom raste. Obe knihy hovoria o vysokej miere ekonomického rastu v Sovietskej ekonomike v polovici 20. storočia. Aj keď autori berú správne na vedomie, že takýto rast nebol udržatelný, napriek tomu predpokladajú, že agregátne merania, na ktoré sa spoliehajú ako na dôkaz rastu, ako je aj HDP, sa skutočne aj odrazili v zlepšení životov sovietskych občanov. Nie je ale úplne jasné, či tieto merania sú dobrými indikátormi skutočného ekonomického rastu.
Toto nepochopenie ekonomického rastu má dve formy. Jednou z nich je predpoklad, že tradičné merania, ktoré používame na sledovanie ekonomickej aktivity tiež popisujú hospodársky rast, a tou druhou je nesprávna výroba materiálnych vecí pre dosiahnutie takéhoto rastu.
Spotrebu máme ako bohaté krajiny, no západ tak skoro nedobehneme. Brzdia nás nedostatky (Aktualne.sk)
Spotreba obyvateľstva odzrkadľuje bohatstvo krajiny, ktoré nie je možné vytvoriť z ničoho a je výsledkom desiatok rokov hospodárskeho rastu a kumulovania kapitálu. Práve vysoký objem úspor a kapitálu chýba slovenskej ekonomike, povedal pre Aktualne.sk 18.6.2015 Radovan Ďurana.