Na Slovensku vyčíňajú "patentoví výpalníci"
Richard Ďurana sa pre RTVS vyjadril k sporom vedeným pre patenty. 09. 01. 2019.
Zabíja kopírovanie tvorivosť? III.
V predchádzajúcej časti sme si ukázali, že väčšina dôležitých a užitočných vynálezov nie je patentovaná a že patenty pokroku skôr bránia než ho podporujú. V tejto časti pristúpime k ďalšej kategórii týkajúcej sa tvorivej činnosti, tentokrát súvisiacej s umeleckou tvorivosťou – ku copyrightom.
Skôr, ako pristúpime k popisu diania v hudbe v posledných dekádach, podstúpime rýchly historický exkurz, na ktorom si vysvetlíme pozadie vzniku copyrightu a ukážeme si, že copyright pôvodne nevznikol na podporu tvorivosti, ale ako akt moci štátu.
Zabíja kopírovanie tvorivosť? (II.)
V predchádzajúcej časti sme si predstavili výzvy, ktorým čelí súčasný koncept práv duševného vlastníctva. V tejto časti sa pozrieme aj na historické dôvody, kvôli ktorým tieto práva vznikli a aké mali (a majú) dopady na inovácie a tvorivosť.
Na to, aby sme dokázali plne porozumieť spoločenské a ekonomické dopady práv duševného vlastníctva, ktoré sa týkajú aj umeleckej tvorivosti, si predstavíme najskôr patenty (teda práva k výsledkom vynálezeckej činnosti).
Zabíja kopírovanie tvorivosť? (Nový Popular)
Magazín Nový Popular zverejnil v priebehu roka 2014 a 2015 komentáre Richarda Ďuranu týkajúce sa duševného vlastníctva.
Zabíja kopírovanie tvorivosť? (I.)
O problémoch súvisiacich s duševným vlastníctvom počúvame v posledných rokoch čoraz častejšie. Počuli ste o zákaze verejného čítania rozprávok deťom v belgických knižniciach z dôvodu ochrany autorských práv? Či o zákaze publikovania fotiek pražského Karlovho mostu alebo nočnej Eiffelovky na Facebooku kvôli autorskému právu vzťahujúcemu sa na osvetlenie starej kovovej dámy, ktoré bolo vyhlásené za umelecké dielo? Do absurdnej situácie sa nedávno dostala aj rodina speváčky Nely Pociskovej. Kúpili dom, a keď opravili zatekajúcu strechu, ozval sa rozčúlený architekt, ktorý má údajne autorské práva k vzhľadu budovy a žiadal odškodnenie za to, že Nelin otec si dovolil opraviť strechu bez jeho súhlasu. O masle na hlave SOZA, ktorá od obce Pohorelá a ďalších obcí žiadala poplatky za interpretáciu ľudových pesničiek na detských predstaveniach pre rodičov sa toho tiež popísalo neúrekom.
Nový autorský zákon (Slovenský rozhlas)
Richard Ďurana hodnotil 23.7.2015 pre Slovenský rozhlas nový autorský zákon.
Duševné vlastníctvo v Sutteréne na UCM v Trnave
Vo štvrtok 28. apríla 2015 prednášal Richard Ďurana z INESS na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave v rámci AtteliérEventu na tému “Práva duševného vlastníctva – skutočné vlastníctvo alebo vynútený monopol?”
INESS na konferencii Scientia Iuventa
Dňa 23. apríla 2015 sa na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia Scientia Iuventa 2015.
Patentoví trolli (Trend)
Týždenník Trend priniesol dňa 27.8.2014 časť článku Richarda Ďuranu z INESS s názvom Patentoví trolli.