Market Finesse 7/2020

September je vždy výživný. Po letnej hibernácii sa k životu preberajú politici, ožívajú spoločenské debaty, vynárajú sa výzvy a niekedy aj doteraz neexistujúce problémy a tento rok, nadôvažok, jesenné karty začal zhurta miešať aj COVID19.

Market Finesse 7/2020

September je vždy výživný aj v INESS. Celoštátnym finále Ekonomickej olympiády, ktoré sme kvôli korone museli presunúť o päť mesiacov, sme uzavreli tretí ročník tejto dôležitej a čoraz populárnejšej súťaže pre stredoškolákov (v tomto ročníku sa zapojilo neuveriteľných 6 500 študentov!). Veľmi sme ho chceli usporiadať prezenčnou formou a napokon sa nám to v spolupráci s Ekonomickou univerzitou v Bratislave za dodržania prísnych hygienických opatrení podarilo. Päť desiatok finalistov z celého Slovenska, ktorí postúpili najskôr zo školských a potom z krajských kôl, si najskôr zmeralo ekonomické vedomosti v písomnom teste. Desiatka najlepších postúpila do superfinále a musela svoje vedomosti prezentovať ústne pred odbornou porotou. Absolútnym víťazom Ekonomickej olympiády 2019/2020 sa stal Martin Albert Gbúr z Gymnázia Poštová v Košiciach. Víťazovi gratulujeme a prvej päťke držíme palce v medzinárodnom kole Ekonomickej olympiády, kde mladých Slovákov čaká náročná úloha – obhajoba prvenstva pre Slovensko z minulého roka. Viac informácií o priebehu finále Ekonomickej olympiády sa dočítate na strane 15.

Na konci septembra sme na narodeniny slávneho ekonóma Ludwiga von Misesa, autora knihy Byrokracia, opäť vzdali hold podnikateľom nesúcim bremeno nadmernej a často zbytočnej byrokracie. Po piatykrát sme zverejnili Byrokratický index, ktorý počtom hodín vyjadruje náklady malých firiem na splnenie si všetkých byrokratických povinností. Spolu s partnerskými inštitútmi z 5 ďalších krajín sme tak 29. septembra oslávili Medzinárodný deň byrokracie. Výsledky tohtoročného indexu nájdete na strane 17, na tomto mieste len prezradím, že v roku 2020 dosiahla byrokratická časová záťaž malého podnikateľa na Slovensku hodnotu 217 hodín, čo je mierne zlepšenie oproti vlaňajšej hodnote 221 hodín.

Každú jeseň sa tradične otvára aréna pre politický zápas medzi zamestnávateľmi a odborármi, v ktorej sa súperí o výšku minimálnej mzdy. Nebolo to inak ani tento rok. Napriek tomu, že COVID19 dal slovenskému hospodárstvu facku, z ktorej sa ešte nespamätal, a všetci vedeli, že na jeseň príde aj ďalšia a ekonomika už nastavuje druhé líce. Zverejnili sme policy paper s názvom 45 dôvodov, prečo zmraziť minimálnu mzdu. Neviem o tom, že by niekto niekedy zverejnil toľko ekonomických argumentov proti zvyšovaniu minimálnej mzdy na pár stranách. Napriek tomu sa minimálna mzda zvyšovať nielenže bude, ale opäť dvojnásobným tempom oproti očakávanému rastu priemernej mzdy. Toto už nie je facka ale úder päsťou a sám som zvedavý, ako sa s ním predovšetkým malí podnikatelia v ekonomicky zaostávajúcich regiónov vysporiadajú. Minimálna mzda sa dostala aj do agendy Európskej komisie, ktorej sme v septembri spolu s ďalšími európskymi think-tankmi posielali nesúhlasné stanovisko k jej návrhu „primeranej“ minimálnej mzdy. Rovnako sme komisii posielali nesúhlasné stanovisko k jej návrhu v oblasti pracovných podmienok na platformách zdieľanej ekonomiky. Obe stanoviská nájdete v tomto čísle Market Finesse.

So znepokojením tiež sledujeme snahu niektorých politikov rozširovať podnikateľské aktivity štátu, a to predovšetkým na trhoch, kde už pôsobia súkromné spoločnosti a nič nenaznačuje dôvod pre vstup štátnych investícií. Opojení prisľúbenými miliardami z EÚ zrazu vidia problémy tam, kde doteraz neboli. Sme svedkami vzniku štátnej IT firmy, spomínajú sa štátni developeri, niektorí otvorene hovoria o štátnych investíciách do odpadového hospodárstva, dopravných služieb a mnohých ďalších. Naozaj sa chceme vrátiť do stavu, z ktorého sme sa dostávali takmer jeden a pol dekády, v ktorom najlepšie riešenia nehľadali v konkurenčnom boji podnikatelia, ale vyberali ich politici? Tejto vážnej téme sa v tomto čísle venujeme hneď v 3 článkoch.

Prajem vám príjemné a inšpiratívne čítanie,

Richard Ďurana

Celý Market Finesse si môžete prečítať TU.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards