Minimálna mzda v Nemecku

 Nová ľavo-pravá vláda v Nemecku definitívne odklepla minimálnu mzdu vo výške 8,5 eura na hodinu od roku 2015. 

Minimálna mzda v Nemecku

Má však zaujímavé výnimky, ktorými by sa mohol inšpirovať aj nejeden slovenský odborár. Nepokrýva dlhodobo nezamestnaných po prvých šesť mesiacov kontraktu, či stážistov. Pri sezónnych pracovníkoch bude zavedená až o dva roky. Pravidelne sa bude upravovať od roku 2018. 

Tak ako všade inde, negatívne dopady bude mať minimálna mzda aj v Nemecku. Pod touto mzdovou úrovňou pracuje v Nemecku pomerne dosť ľudí a zákon pre nich znamená zlé časy. Deutsche Bank odhadla stratu na pol až jeden milión pracovných miest. Na týchto pracovných miestach pracuje veľa migrantov z chudobnejších častí EÚ (áno, tam sa ráta aj Slovensko) aj iných končín sveta. Ich zvýšené nároky na sociálny systém po zavedení minimálnej mzdy (dávky v nezamestnanosti) určite neprospejú všeobecne negatívnej nálade, ktorá sa voči nim v posledných mesiacoch v Nemecku vyostruje. Väčšina Nemcov si minimálnu mzdu všimne až vtedy, keď budú dlhšie čakať na prezlečenie postele v domove dôchodcov, či zápasiť s automatickou pokladňou v supermarkete. 

Tešiť sa nemôžu ani Francúzi (ktorí spolu s Belgičanmi tlačili Nemecko k zavedeniu minimálnej mzdy), ich minimálka je 9,53 eur na hodinu, takže nízko kvalifikovaní si stále ľahšie nájdu prácu v Nemecku. V Nemecku 8 miliónov zamestnancov poberá mzdu, ktorá je nižšia, ako francúzska minimálna mzda. Aj preto je v Nemecku nezamestnanosť okolo 5%, kým vo Francúzsku 11%.
 
Prečítajte si aj ďalšie články INESS na tému minimálna mzda:
 
INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards