Tlačová správa: Čo spôsobuje vysokú dojčenskú úmrtnosť v rómskych komunitách
Téma rómskych komunít sa v rôznych súvislostiach na Slovensku otvára v nepravidelných intervaloch. Zdravie v týchto komunitách je však pretrvávajúcim problémom, ktorý je dlhodobo neriešený. Jedným z najvypuklejších problémov je dojčenská úmrtnosť v rómskej populácii, ktorá niekoľkonásobne presahuje dojčenskú úmrtnosť vo zvyšku populácie.
V INESS sme s cieľom podporiť spoločenskú a odbornú diskusiu na túto tému pripravili štúdiu „Dojčenská úmrtnosť v rómskych komunitách na Slovensku.“ Vychádzame v nej zo zahraničného výskumu, ktorého zistenia na dostupných dátach testujeme v slovenskom kontexte. Veríme totiž, že politiky a riešenia by mali byť robené na základe dôkazov.
Graf: Dojčenská úmrtnosť rómskych detí (počet úmrtí dojčiat na 1000 živonarodených detí, 2006-2015)
Zdroj: IFP 2018
V INESS sme s cieľom podporiť spoločenskú a odbornú diskusiu na túto tému pripravili štúdiu „Dojčenská úmrtnosť v rómskych komunitách na Slovensku.“ Vychádzame v nej zo zahraničného výskumu, ktorého zistenia na dostupných dátach testujeme v slovenskom kontexte. Veríme totiž, že politiky a riešenia by mali byť robené na základe dôkazov.
Dáta použité v štúdii pochádzajú prevažne z Atlasu rómskych komunít, doplnené sú údajmi z niektorých štátnych inštitúcií. Skúmali sme predovšetkým dáta o životných podmienkach v rómskych osídleniach (napr. dostupnosť infraštruktúry a zdravotnej starostlivosti), ktoré sú doplnené dátami o počte prípadov infekčných a parazitických chorôb. Zozbierané a spracované dáta sme následne analyzovali za pomoci modelu tzv. viacnásobnej lineárnej regresie. Tento model nám umožnil identifikovať faktory, ktorých vzťah s dojčenskou úmrtnosťou bol štatisticky významný.
Identifikovali sme tak 4 premenné, ktorých vzťah s dojčenskou úmrtnosťou bol štatisticky významný – konkrétne išlo o vzdialenosť osídlenia od ambulancie gynekológa, počet prípadov infekčných a parazitických chorôb, vykurovanie plynom a vykurovanie tuhými palivami. Prvé dve korelácie boli pozitívne, druhé dve negatívne. V praxi to znamená, že čím ďalej od ambulancie gynekológa osídlenie bolo a čím vyšší je počet prípadov infekčných a parazitických chorôb, tým vyššia bola dojčenská úmrtnosť. Naopak, čím vyšší bol podiel obydlí kúriacich plynom a tých, ktoré kúria tuhými palivami, tým nižšia bola pravdepodobnosť dojčenskej úmrtnosti. Detailnejšie tieto zistenia interpretujeme v samotnej štúdii.
INESS k štúdii zároveň zorganizoval okrúhly stôl za účasti zástupcov z prostredia verejného sektora, mimovládneho sektora a lekárskej obce, ktorého predmetom bolo predstavenie analýzy, jej prediskutovanie, a zdieľanie expertízy medzi účastníkmi. Výstup z diskusie pri okrúhlom stole je súčasťou publikácie.
Na základe výsledkov analýza a diskusie pri okrúhlom stole sme sformulovali tri strategické odporúčania, ktorých realizácia by dokázala situáciu zlepšiť:
- Je pravdepodobné, že dojčenská úmrtnosť nie je rovnomerne rozložená v každom okrese ale je výraznejšie koncentrovaná v rôznych klastroch. Pre čo najadresnejšie riešenie problému by preto bolo potrebné identifikovať kritické lokality a najčastejšie príčiny dojčenskej úmrtnosti. Zároveň by sa analýza mohla zamerať na vzťah medzi dojčenskou úmrtnosťou a faktormi ako je navštevovanie preventívnych prehliadok matiek pred pôrodom a matiek s dieťaťom po pôrode.
- Politiky musia byť založené na dôkazoch. Dáta v mnohých oblastiach sú však dnes zastarané (napr. miera dojčenskej úmrtnosti v rómskej populácii) alebo inak limitované. Je preto potrebné, aby v oblasti zdravia v (marginalizovaných) rómskych komunitách prebiehal pravidelný a systematický zber dát, ktorý umožní nielen prípravu politík, ale aj ich následné vyhodnocovanie. Pre maximalizáciu benefitov musia byť dáta prístupné aj verejnosti.
- Úspešné projekty a iniciatívy venujúce sa zlepšovaniu zdravotného stavu obyvateľstva marginalizovaných (rómskych) komunít musia byť podporené dostatočným stabilným financovaním a politickou prioritizáciou. Na dostupnosť špecifických služieb (napr. terénnych pracovníkov) by mala myslieť aj slovenská legislatíva, ktorá by Ministerstvo zdravotníctva zaväzovala k identifikácii oblastí, ktoré by z práce terénnych pracovníkov benefitovali najviac a k hľadaniu riešení v spolupráci so samosprávami, zdravotnými poisťovňami, neziskovým sektorom, ale aj obyvateľstvom daných komunít.
Štúdiu z názvom Dojčenská úmrtnosť v rómskych komunitách na Slovensku nájdete na našom webe tu.
K téme sme tiež 17. septembra organizovali diskusiu formátu Ekonomické reči, kde Matej Bárta, autor štúdie, diskutoval s Mikulášom Lakatošom, analytikom Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Záznam diskusie nájdete tu: