Ako sa žije s fenoménom výraznej inflácie

Portál Tovar a predaj uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k dôsledkom stropovania cien potravín a energií. 

Ako sa žije s fenoménom výraznej inflácie

Martin Vlachynský, INESS: 

„Zastropovanie cien vybraných produktov tam viedlo k ich nedostatku na pultoch a potravinová inflácia je tam s 50 percentami jasne najvyššia v EÚ. Podobná situácia nastala aj na trhu s palivami, kde zastropovanie ich cien viedlo k nedostatku a dočasnému zatvoreniu niektorých čerpacích staníc. Ako ukazuje príklad Maďarska, jedným z najhorších možných riešení vysokej inflácie je prílišná angažovanosť štátu. Slovenská Protiinflačná garancia mohla byť preventívnym ťahom maloobchodu s cieľom minimalizovať škody z podobnej regulácie, ako to bolo v Maďarsku. Verím, že pri nastavovaní cien obchodníci kalkulovali tak, aby svoje podnikanie čo najmenej poškodili. Stropovanie cien, najmä elektriny, väčšinou končí buď veľkými dierami priamo vo verejných financiách štátov, alebo menej transparentne v rozvahách energetických podnikov. Napríklad francúzsky štátny podnik, výrobca elektriny EdF, utrpel v 2022 rekordnú stratu 18 miliárd eur. V časoch, keď boli ceny elektriny rekordné."

Celý článok zo dňa 27.6.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards