Analytik Chovanculiak: Regulácia influencerov sa bude dať zneužiť

Týždenník Trend uverejnil rozhovor s analytikom Róbertom Chovanculiakom na tému zavedenia novej regulácie, ktorá tvorcom digitálneho obsahu ukladá nové povinnosti vo vzťahu k štátu.

Analytik Chovanculiak: Regulácia influencerov sa bude dať zneužiť

Róbert Chovanculiak, INESS: 

"Je to podobný príbeh ako sa na Slovensku už odohral, no s inými aktérmi. Na Slovensko prišla platforma Bolt a Uber. Tieto platformy nespĺňali všetky regulácie, ktoré museli spĺňať taxikári, ktorí sa začali búriť voči tomu, že majú voči štátu nejaké povinnosti, ktoré platformy ako je Bolt a Uber nemajú.

Dôležitým aspektom bolo i to, že si štát povedal, že ak niečo nedokáže regulovať, tak z toho nebude mať ani dane ani odvody. Bol to však trochu falošný argument, pretože ľudia, ktorí pre Bolt či Uber jazdia, mali živnosti. Ak chce niekto vykonávať akúkoľvek zárobkovú činnosť, musí si otvoriť živnosť alebo iný druh podnikania. Ak niekto začne publikovať články v novinách, tak to tiež môže robiť viacerými spôsobmi, no svoje príjmy musí priznávať.

V opačnom prípade pácha zločin, a môže skončiť za mrežami. Tie isté zákony sa týkali aj vodičov, ktorí jazdili pre platformy Bolt a Uber a to napriek tomu, že tieto platformy na začiatku neboli regulované. Avšak všetky jazdy vodičov boli na týchto platformách zaznamenávané. Vodiči navyše nevedeli, či sa štát k týmto dátam dostane, takže mali ešte väčšiu motiváciu platiť dane a odvody. Štát mal z týchto vodičov teoreticky väčší príjem ako od klasických taxikárov, keďže tí bločky za jazdy nevydávali zrovna radi a často."

Celý rozhovor zo dňa 17.2.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards