Boj o vyššiu minimálnu mzdu! Odborári a zamestnávatelia sa nevedia dohodnúť: Aké budeme mať platy?

Denník Nový Čas uverejnil komentár analytika Róberta Chovanculiaka k problémom s porovnávaním minimálnych miezd medzi krajinami. 

Boj o vyššiu minimálnu mzdu! Odborári a zamestnávatelia sa nevedia dohodnúť: Aké budeme mať platy?

Róbert Chovanculiak, INESS odpovedá na novinársku otázku: 

"Pri porovnávaní minimálných miezd naprieč krajinami si musíme dať pozor. V rôznych krajinách sú totižto bežné rôzne zárobky. Preto musíme porovnať výšku minimálnej mzdy vzhľadom na mzdovú úroveň v krajine. V takomto porovnaní patrí Slovenská minimálna mzda medzi tie najvyššie v EÚ. Dôvodom je, že politici si počas minulých rokov spravili zo zvyšovania minimálnej mzdy politiciký marketing a tak rástla výrazne rýchlejšíe ako rástla produktivita práce a priemerná mzda.

Inštitút pod Ministerstvom financií vypočítal, že každé zvýšenie minimálnej mzdy o 5 % medzi rokmi 2010 až 2018 prinieslo 14 tisíc ľudí bez práce a to predovšetkým v chudobnejších regiónoch. V tomto čase narástla minimálna mzda celkovo o 56 %. Hovoríme tak o desiatkách tisícoch ľudí, ktorí prišli o prácu, lebo politici tlačili na rýchle zvyšovanie minimálnej mzdy. Slovensko ako krajina s vysokými regionálnymi rozdielmi nie je vhodná krajina pre jednú, vysokú, plošnú minimálnu mzdu."

Celý článok zo dňa 19.7.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards