Čo hovoria na trinásty dôchodok, vyššie prídavky, diaľnice bez poplatkov?

Radovan Ďurana sa pre Denník N vyjadril ku krokom vlády. 18. 02. 2020.

Čo hovoria na trinásty dôchodok, vyššie prídavky, diaľnice bez poplatkov?

Radovan Ďurana, analytik INESS

13. dôchodok: Extrémne drahé, extrémne neadresné. Priemerný dôchodok muža je vyšší ako čistá mzda pracujúceho s minimálnou mzdou. 13. dôchodok je ekvivalent navýšenia odvodov o dva percentuálne body. Vláda by mohla skúsiť vysvetliť človeku s minimálnou mzdou, prečo jej berie o 2 % viac. Už dnes máme vyššie dôchodky v pomere k priemernej mzde ako ČR, týmto krokom sa sa štedrosť dôchodkového systému ešte navýši. Štedrosť v procese demografickej krízy znamená neudržateľnosť. Analytik by si myslel, že po ústavnom strope na dôchodky a nezmyselne štedrých minimálnych dôchodkoch už nič nepríde, ale omyl. Za prípravu dôchodkového systému na bolestivú reformu získava táto vláda plný počet bodov. Prídavky na dieťa: Vysokoškolskí študenti, z ktorých veľká časť už má vlastný príjem, sa potešia. Na druhej strane, rodiny so žiadnym príjmom, ktoré prežívajú v núdzi, získajú trochu viac zdrojov, ale nebudú mať dosť. Nepripravené opatrenie, ktoré sa netrápi analýzou, či systém prídavkov nepotrebuje zásadnú reformu. Diaľničné známky: Konečne sa na diaľnice dostanú aj wartburgy, lady a Daewoo record. Hoci známky nedokázali pokryť objektívne náklady údržby a výstavby diaľničnej siete, pôsobili aspoň ako bariéra pre vstup vozidiel, ktoré budú brzdiť prevádzku a znižovať jej bezpečnosť. Principiálne by bolo na mieste známky zrušiť a nahradiť výberom cestného mýta. Osamelé zrušenie známok nerieši žiadny problém. O zvyšovaní prídavkov na deti by sa dalo diskutovať, keby sme sa zamysleli nad celým konceptom tejto dávky, ktorú musíme posudzovať spolu s daňovým bonusom. Ten bol zavedený preto, aby sa prídavky na deti nezvyšovali Rómom. Po nedávnom zvýšení bonusu za malé deti sa medzera medzi pracujúcimi a nepracujúcimi rodičmi výrazne otvorila. Zvyšovanie prídavku na dieťa nízkopríjmovým skupinám by preto dávalo zmysel, ale nie pre vysokoškolákov s vlastným príjmom. Zvyšné dve opatrenia sú nezmyselné v každom období vládnutia. Spôsob prípravy, prijatia a načasovania je politicky motivovaný a môžeme akurát nad ním zalomiť rukami. Pevne verím, že porušenie pravidiel prijímania zákonov v skrátenom konaní a porušenie postupu na dodržanie výdavkových stropov budú dostačujúce dôvody, aby prezidentka tieto zmeny nepustila ďalej. Tieto návrhy sú politické jednosmerky podobne ako vlaky zadarmo, zvyšovanie minimálnej mzdy či obedy zadarmo. Nie je cesty späť, len zúfalá situácia vo verejných financiách ich dokáže zvrátiť. Predpokladám, že ani nová (iná) vláda nebude mať odvahu to zrušiť, a dúfam, že to bude financovať znížením výdavkov v iných oblastiach. Zvyšovanie daňového zaťaženia by bolo horšie riešenie ako financovanie týchto výdavkov na dlh.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards