Čo potrebujú ľudia od vlády?
Týždeň uverejnil článok s vyjadrením Martina Vlachynského a Róberta Chovanculiaka k ekonomickej situácii. 20. 04. 2020.
Igor Matovič na tlačovke mával grafom, že ak by sme uvoľnili ekonomické opatrenia a otvorili niektoré prevádzky, získali by sme tým len dve percentá HDP. Len? Už dvojpercentný nárast HDP by podľa výpočtov INESS pokryl mzdy pre takmer 170 000 zamestnancov po zvyšok roka. A ak nebude? Smola tých zamestnancov.
To by znamenalo zavedenie nižších daní, menej regulácie a byrokracie a umožnenie komukoľvek, aby mohol ľahko založiť firmu a podnikať. Ak si zamestnanci budú môcť vyberať z veľkej ponuky zamestnávateľov a zamestnávatelia o nich budú musieť súťažiť, tak o ich práva bude postarané viac ako v málo konkurenčnom prostredí so Zákonníkom práce, uvádza Pavol Lupták.
Podobne to vidí analytik Róbert Chovanculiak: „Najlepší zákonník práce je konkurencia medzi zamestnávateľmi, ktorí sa „bijú“ o zamestnancov. To sme videli posledné roky, keď klesala miera nezamestnanosti. Žiaľ,“ dodáva, „obdobie ekonomického rastu sme zneužili na účely politického marketingu v znení hesla „sociálne balíčky zaplatia súkromní zamestnávatelia“.“
Analytik INESS Martin Vlachynský zase vysvetľuje, že pre zamestnávateľa je dnes ťažké prijať kmeňového zamestnanca. „Je to obrovský náklad a každý podnikateľ si takýto krok veľmi dobre rozmyslí, obzvlášť v kríze,“ hovorí. „Odstupné, výpovedná lehota, vstupné školenia, ale napríklad aj povinnosť účtovať zamestnancom exekúcie a mnohé ďalšie povinnosti vznikajú veľmi rýchlo, na druhej strane prepustiť zamestnanca je možné len v úzko definovaných okolnostiach.“
Celý článok vyšiel v tlači.