Ďurana z INESS: Vláda si „kúpila lásku“ domácností na úkor obrovského zadĺženia

Portál Startitup uverejnil komentár analytika Radovana Ďuranu na tému regulácie cien energií. 

Ďurana z INESS: Vláda si „kúpila lásku“ domácností na úkor obrovského zadĺženia

Radovan Ďurana, INESS: 

"Energetický socializmus pokračuje. Slovenskí politici, akoby si pamätali skoré deväťdesiate roky a vtedy nenávidené spojenie „liberalizácia cien“ ich doteraz strašilo. Európa sa zmieta v energetickej kríze, trhové ceny plynu či elektriny na celom kontinente sú násobne vyššie, než vo zvyšku sveta. Akurát slovenské domácnosti nesmú objektívnu realitu pocítiť. Predsa nemôžu byť politici tak „suroví“, aby im zakázali vykurovať byty na 25 °C a celú noc svietiť na vyhrievané bazény. Luxusne dotované ceny energií bez obmedzenia spotreby sú tým najhorším riešením súčasnej situácie, ktorá vyžaduje úspory a investície.

Zastropovaná cena elektriny šesť centov za kwh pre domácnosti je 3-krát menej ako strop 20 centov v Českej republike, nehovoriac o nemeckých 40 centoch. Memorandum so slovenskými elektrárňami dáva pritom vláde ohromnú výhodu, lebo túto cenu, na rozdiel od iných krajín, nemusí dotovať z vlastných zdrojov."

Celý článok zo dňa 2.12.2022 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards