Ekonomické reči: Medicínske sny a lekárska realita

V utorok 25. júna 2024 organizoval INESS ďalšiu diskusiu zo série Ekonomické reči. Tentokrát sme v Kafé Scherz privítali Lauru Banovčanovú, prezidentku Slovenskej asociácie študentov medicíny.

Ekonomické reči: Medicínske sny a lekárska realita

Počas diskusie sme predstavili a rozobrali novú štúdiu INESS, ktorá sa venuje procesu výberu špecializácie študentami a študentkami medicíny. Zatiaľ čo celkový nedostatok lekárov a lekárok na Slovensku je pomerne častou témou diskusie, menej pozornosti je už venovanej nerovnomernej distribúcii nedostatku naprieč špecializáciami. 

Štúdia mapuje proces výberu špecializácie slovenskými medikmi a medičkami. Skúma kanály, cez ktoré študenti a študentky získavajú informácie, identifikuje bariéry, s ktorými sa stretávajú, a ktoré ich od istej špecializácie môžu odradiť, a analyzuje charakteristiky špecializácií, ktoré považujú za atraktívne. Na záver diskusie sme s rozoberali aj nápady na možné zlepšenia systému a odstránenie bariér a po diskusii nasledoval tradičný priestor pre otázky z publika.  

Skrátenú verziu štúdie s návrhmi na zmeny nájdete na tomto odkaze; detailná verzia štúdie je dostupná tu

Ďakujeme všetkým za účasť a výbornú diskusiu a tešíme sa na ďalšie stretnutie!

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards