Ekonomický výber: Zelený priemysel v EÚ. Bude to úspech alebo jeho definitívny koniec?

Portál Aktuality.sk uverejnil komentár analytika Radovana Ďuranu k plánom Európskej komisie zaistiť lepšiu podporu pre zvýšenie výrobnej kapacity EÚ pre zelené technológie. 

Ekonomický výber: Zelený priemysel v EÚ. Bude to úspech alebo jeho definitívny koniec?

Ako uviedol, v rámci rozvoja zeleného priemyslu sa EÚ výrazne stáva závislou od dovozov z Číny.

Radovan Ďurana, INESS: 

"EÚ v tomto pláne opäť postupuje tradičným spôsobom. Stanoví si príliš odvážny cieľ a potom vytvára regulácie a štátne finančné zdroje, ktorými má byť tento cieľ dosiahnutý. Popritom vzniká nový európsky marketingový newspeak – zelená transformácia zameraná na ľudí. To má navodiť dojem, že vďaka tomuto procesu sa obyvatelia EÚ budú mať lepšie. To je však len optimistický predpoklad, ktorý sa nemusí naplniť. Pripomínam neúspech, ktorý zažila Únia v prípade podobného ambiciózneho plánu, Lisabonská stratégia. Tá bola ukážkovým fiaskom tohto prístupu. V tomto prípade je to však o to zložitejšie, že EÚ je vystavená konkurencii dotačného prístupu USA alebo aj samotnej Číny. Tieto veľmoci tiež intenzívne podporujú rozvoj zeleného priemyslu, ale ich nástroje sú priamejšie, konkrétnejšie, detailnejšie, finančne špecifikované. Únia nemá federálne daňové príjmy, ale limitované zdroje."

Celý článok uverejnený dňa 9.2.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards