INESS: Vlachynský nevie, či sa podarí dobehnúť odložené operácie

Portál Teraz.sk uverejnil vyjadrenie analytika Martina Vlachynského k systémovým zmenám v zdravotníctve. 

INESS: Vlachynský nevie, či sa podarí dobehnúť odložené operácie

Martin Vlachynský, INESS: 

"Máme len veľmi matné informácie o tom, aké sú výkonnostné ukazovatele z hľadiska jednotlivých poskytovateľov u nás, a aký je potenciál na zvýšenie efektivity. Avšak v prípade, že nenastanú procesné zmeny, ´dobehnúť´ mnoho diagnóz bude ťažké. V biznise je bežné stále hľadať spôsob, ako byť efektívnejší, ako vyrobiť jednotku toho istého produktu za menší čas a s menšími nákladmi. Podnikateľov do toho tlačí konkurencia. V zdravotníctve je na jednej strane obmedzená konkurencia, na strane druhej striktné a neflexibilné formálne aj neformálne pravidlá. V prípade, že je nemocnica 20 rokov zvyknutá začať poslednú plánovanú operáciu o jednej poobede, v systéme je len málo motivácií, ktoré by zmenili jej spôsob uvažovania a našli k novým procesom dostatočné kapacity. Tými motiváciami myslím, samozrejme, v neposlednom rade aj finančné motivácie. Dopad odloženia operácie môže byť v závislosti od diagnózy rôzny - od veľmi malého až po život ohrozujúci. Časová dostupnosť je jedným z rozmerov nároku pacienta."

Celý článok zo dňa 18.5.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards