Koalícia ponúka ľuďom obedy aj kúpele
Analytik Radovan Ďurana vyjadril pre denník SME svoj postoj k zamýšľaným sociálnym opatreniam. 6.6.2018
BRATISLAVA. Nesystémové a príliš drahé opatrenia, ktoré neriešia skutočné problémy, ktoré na Slovensku máme. Takto odborníci hodnotia väčšinu opatrení, ktoré majú byť súčasťou pripravovaného sociálneho balíčka koalície. Balík by mal podľa medializovaných informácií stáť približne 600 miliónov eur, pričom štátny rozpočet opäť skončí v deficite. Štát minie viac, ako získa na daniach a odvodoch. „Vláda prostredníctvom sociálnych balíčkov vytvára ilúziu, že sa Slovensku darí omnoho lepšie, ako je to v skutočnosti,“ poukazuje analytik Nadácie F. A. Hayeka Tomáš Púchly.
1.Obedy zadarmo
Od januára by už rodičia vôbec nemali platiť za stravovanie detí v poslednom ročníku materskej školy a na základnej škole. Opatrenie navrhuje strana Smer a hovorí, že štát by malo stáť 106 miliónov eur. V súčasnosti už štát deťom na jedlo prispieva. Rodičia im doplácajú približne 1,2 eura za obed, teda viac ako 20 eur mesačne. Preplácať celé obedy deťom je podľa odborníkov nesystémové riešenie. „Nie je adresné, keďže podporí aj rodičov, ktorí na to nie sú odkázaní,“ tvrdí šéf inštitútu INEKO Peter Goliaš. V Česku napríklad štát prispieva na obedy, ale len sociálne znevýhodneným deťom, napríklad rómskym. Podľa českého ministerstva práce sa vďaka tomu zlepšila ich dochádzka do škôl aj koncentrácia na vyučovaní.
2.Mladomanželské pôžičky
Nárok na ne by mali mať manželia od 25 do 35 rokov. Maximálna výška pôžičky by podľa informácií denníka SME mala byť 20-tisíc eur s tým, že úroky a poplatky banke by za mladomanželov zaplatil štát. Okrem toho by sa časť dlhu mala odpísať, keď sa mladomanželom narodí dieťa. Pri treťom dieťati by sa im mohlo dokopy odpustiť až šesťtisíc eur. Za veľmi podobných podmienok fungovali mladomanželské pôžičky aj pred rokom 1989. Most-Híd prichádza s opatrením v čase, keď sa Národná banka Slovenska, naopak, snaží prísnejšími pravidlami ľuďom zabrániť, aby sa zadlžovali. „Vláda akoby chcela podporovať myslenie, ktoré nie je správne. Mladí sú z hľadiska splácania dlhov rizikovejší ako starší,“ hodnotí Pavel Škriniar z Ekonomickej univerzity v Bratislave. Vláda chce podľa neho v ľuďoch podporiť domnienku, že si môžu dovoliť kúpiť to, na čo v skutočnosti nemajú.
3.Viac pre dôchodcov
V každom balíčku doteraz bolo aspoň jedno opatrenie pre dôchodcov, ktorí sú najčastejšími voličmi Smeru, a nie je to inak ani teraz. Strana navrhuje zvýšiť vianočné príspevky na dvojnásobok súčasnej výšky (tá je dnes od 27 do 80 eur). V budúcom roku by najvyšší vianočný príspevok mohol dosahovať sumu až 170 eur. Celkovo by opatrenie malo štátnu kasu stáť 75 miliónov eur. Dôchodcovia sú podľa Goliaša dlhodobo najmenej ohrození chudobou, plošné dvíhanie penzií preto považuje skôr za plytvanie verejnými zdrojmi. Ak už vyššie vianočné penzie musia byť, mali by ich podľa Goliaša dostávať len tí, ktorí sú naozaj v riziku chudoby. Vláda podľa Púchleho pri dôchodkoch vytvára obzvlášť nebezpečnú ilúziu. Približne od roku 2040 nás čaká výrazná demografická zmena, ktorá prinesie drastické zhoršenie pomeru pracujúcich a dôchodcov. Kým dnes na jedného penzistu pracuje 3,2 človeka, v roku 2070 to bude už len 1,5 pracujúcieho. „V tomto kontexte je uplácanie súčasných penzistov nesystémovými príspevkami viac než nezodpovedné,“ tvrdí Púchly.
4.Dovolenka na Slovensku
Dve opatrenia z dielne SNS by mali pomôcť cestovnému ruchu na Slovensku. Strana navrhuje zníženie dane z pridanej hodnoty na ubytovanie na desať percent. Dnes je sadzba 20 percent. Okrem toho chcú zaviesť rekreačné poukážky v hodnote 500 eur, ktoré by mali fungovať podobne ako gastrolístky. Časť z nich, konkrétne 55 percent, by mal zaplatiť zamestnávateľ. Strana Smer k týmto opatreniam zase navrhla podporu kúpeľov. Chce pacientom preplácať kúpeľnú liečbu. „Chceme v priebehu roka zdvojnásobiť počet ľudí, ktorí si do kúpeľov chodia upevniť zdravie,“ povedal predseda Smeru Robert Fico, podrobnosti nespresnil. Na Slovensku už niekoľko rokov márne čakáme na reformu zdravotníctva, upozorňuje analytik INESS Radovań Ďurana. Podpora kúpeľov kľúčové problémy v sektore podľa neho nevyrieši.
5.Vyššie platy
Posledné opatrenia by sa mali dotknúť ľudí, ktorí pracujú v štátnej a vo verejnej správe. Podľa informácií SME by im mohla vláda zdvihnúť platy o desať percent od januára budúceho roka a o ďalších desať percent v roku 2020. To, že by sa mohli zvýšiť platy zdravotníkom, teda sestrám, pôrodným asistentom či sanitárom, potvrdila pred časom aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Verejná správa podľa Ďuranu určite potrebuje reformy v odmeňovaní, lenže také, ktoré budú viesť k zvyšovaniu kvality poskytovaných služieb. „Plošné zvyšovanie platov je najdrahším spôsobom zvyšovania kvality, pritom s neistým výsledkom. Vyššie mzdy dostanú totiž aj zamestnanci, ktorí nepodávajú adekvátny výkon,“ dodáva.
Michaela Štalmach Kušnírová, SME, 06.06.2018