Ľudia nevedia, ako sporiť (Naše novosti)

Naše novosti citovali Radovana Ďuranu vo vzťahu vysvetľovania malého záujmu mladých ľudí o sporenie v druhom pilieri v článku publikovanom 14.8.2017

Ľudia nevedia, ako sporiť (Naše novosti)

 

Na fakt, že ľudia sa o súkromné sporenie až tak nestarajú a možno ani nerozumejú jeho výhodám, upozorňujú odborníci už dlho.

BRATISLAVA. O svoj budúci dôchodok sa mladí, ktorí práve skončili školu a začínajú pracovať, až tak nezaujímajú. Na svoj dôchodok si sporia prevažne v prvom pilieri, teda odvádzajú len povinné odvody do Sociálnej poisťovne.

Máloktorí mladí ľudia sa rozhodnú "poistiť sa", aby dostali aj dôchodok z iného zdroja ako len od štátu.

Napríklad, zapojiť sa do druhého piliera sa do konca roka 2015 rozhodlo len 30 percent ľudí, ktorí vstupujú na trh práce, teda začínajú prvýkrát pracovať. Vyplýva to z analýzy, ktorú zverejnil Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií.

Informačnú kampaň nechystajú

Sporenie v druhom pilieri je na Slovensku od roku 2008 dobrovoľné. Výnimkou bol len rok 2012, keď štát na pár mesiacov zmenil zákon a v podstate mladým prikázal, aby si začali na penziu sporiť aj súkromne.

"V období, keď bol vstup dobrovoľný, zo sto ľudí, ktorí vstúpili na trh práce, vstúpilo do druhého piliera v prvom kalendárnom roku priemerne 7,2 ľudí. Do konca nasledujúceho kalendárneho roka vstúpilo do druhého piliera ďalších 7,2 z nich," objasňuje Tomáš Rizman, autor analýzy IFP.

Analytik INESS Radovan Ďurana tvrdí, že pod nízky vstup mladých do druhého piliera sa podpisuje najmä nevedomosť a nezáujem. "Keď má človek 23 rokov a začína pracovať, tak má pocit, že vek 65 rokov nie je ani možný. Je to vek za hranicou jeho súčasných potrieb," vysvetľuje Ďurana.

Problém je podľa neho aj v tom, že odvody do Sociálnej poisťovne za zamestnanca odvádza zamestnávateľ a človek často (ak neštuduje výplatnú pásku) ani nevie, koľko štátu vlastne odvádza. Keby sa o to musel starať zamestnanec sám, dostal by sa k otázke, či si chce sporiť v druhom pilieri jednoduchšie, hovorí Ďurana.

Na fakt, že ľudia sa o súkromné sporenie až tak nestarajú a možno ani nerozumejú jeho výhodám, upozorňujú odborníci už dlho. Tvrdia, že štát by sa mal konečne postaviť a povedať ľuďom, že nás v budúcnosti čaká veľký problém s dôchodkami, a odporučiť im, kde si majú sporiť. Štát sa na takúto kampaň ale nechystá.

"Môžem sa riaditeľa Sociálnej poisťovne spýtať, ako vieme zvýšiť informovanosť ľudí. Ale to je asi tak všetko, čo k tomu môžem povedať," povedal začiatkom roka štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna.

Na komerčnú kampaň ministerstvo nemá vyčlenené peniaze, dopĺňa Švejnu hovorca ministerstva práce Michal Stuška s tým, že kampaň by mala byť podľa rezortu doménou DSS-iek.

V súčasnosti na Slovensku funguje trojpilierový dôchodkový systém, no povedomie o ňom je nízke a ľudia nevedia, ako si majú sporiť.

Takmer 83 percent ľudí si sporí v druhom pilieri v dlhopisových garantovaných fondoch, ktoré z dlhodobého hľadiska neprinášajú veľké zhodnotenie ako rizikovejšie akciové či indexové fondy.

Vlani zarobili v priemere 1,77 percenta, kým indexové fondy až 9,34 percenta.

Skôr lepšie zarábajúci a vysokoškoláci

Aj z analýzy IFP vyplýva, že pravdepodobnosť vstupu rastie aj s úrovňou dosiahnutého vzdelania, pričom ľudia s vyšším vzdelaním majú až o 13,5 percentuálneho bodu vyššiu pravdepodobnosť vstupu do druhého piliera ako ľudia bez vysokej školy.

Faktorom vstupu do druhého piliera je aj príjem. V druhom pilieri sú najmä nadpriemerne zarábajúci zamestnanci.

Priemerná mzda sporiteľa v druhom pilieri v roku 2015 bola o 28 percent vyššia ako mzda človeka, ktorý v druhom pilieri nesporil.

Druhý pilier ako istý druh "privyrobenia si na dôchodok" pritom odborníci odporúčajú všetkým mladým, ktorí vstupujú na trh práce.

Dôchodok zo Sociálnej poisťovne sa podľa nich v pomere k priemernej mzde v hospodárstve bude totiž znižovať. Dôvodom je rastúci počet dôchodcov a klesajúci počet ľudí, ktorí na nich pracujú.

"Odvody do druhého piliera sa ale budú zhodnocovať bez ohľadu na situáciu na Slovensku," hovorí Ďurana.

MICHAELA KUŠNÍROVÁ

----

Povedomie o dôchodkovom systéme je nízke.

----

Aké sú priemerné dôchodky

* Priemerný starobný dôchodok na Slovensku ku koncu mája predstavoval 427,12 eura. Poberalo i ho takmer 1,04 milióna osôb.

* Predčasný starobný dôchodok, dosahoval v priemere mesačne 407,18 eura, poberalo ho 21 200 penzistov.

* Priemerný invalidný dôchodok pre osoby s mierou postihnutia do 70 % bol 200,63 eura. Pre ľudí s mierou postihnutia nad 70 % bol vo výške 360,74 eura. Invalidné dôchodky u nás poberá 238 300 občanov.

* Vdovské dôchodky dosahovali v priemere 250,38 eura.

* Priemerná výška sirotských dôchodkov bola 130,63 eura.

(Údaje sú z mája 2017)

(tasr)

Michaela Kušnírová
Naše novosti, 14.8.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards