Nedeľný zákaz sa Matovičovi páči, návrhy opozície však neprejdú

SME uverejnilo článok s vyjadrením Martina Vlachynského k zákazu nedeľného predaja. 29. 05. 2020.

Nedeľný zákaz sa Matovičovi páči, návrhy opozície však neprejdú

4.Aké sú príplatky za prácu v nedeľu?

Argumentom za zachovanie nedeľného predaja je, že mnohí zamestnanci v obchodoch chcú pracovať, lebo za prácu v nedeľu získajú príplatky. V posledných dvoch rokoch sa pritom výrazne zvýšili – od mája minulého roka je to 100 percent minimálnej mzdy za hodinu. Podľa údajov spoločnosti Trexima, ktoré spracoval think-tank INESS, sa priemerný príplatok za prácu v nedeľu v reťazcoch pohybuje na úrovni 29 eur mesačne, v menších potravinách je to 37 eur mesačne. Zamestnanec musí odpracovať navyše priemerne jedenásť, respektíve 23 hodín za mesiac.

-----

6.Môže stúpnuť nezamestnanosť?

Nedeľný zákaz predaja môže negatívne zasiahnuť zamestnanosť v maloobchode. Údaje spoločnosti Trexima hovoria, že počas nedele pracuje v maloobchode 2,3 percenta všetkých pracujúcich. Celkovo sa vlani v maloobchode v nedeľu odpracovalo 6,6 milióna hodín. „To je ekvivalent zhruba 3300 štandardných pracovných úväzkov,“ vypočítava analytik INESS Martin Vlachynský. Strata pracovných miest je podľa neho najväčším efektom obmedzenia otváracích hodín.

7.Aké tržby majú obchody v nedeľu?

Podľa prezidenta Zväzu obchodu Martina Katriaka predstavujú nedele dve až štyri percentá z týždenného obratu predajní potravín. Dá sa predpokladať, že časť nedeľnej spotreby sa rozloží na sobotu a pondelok. Šéf slovenského Tesca Martin Kuruc si však aj tak myslí, že k istému poklesu tržieb príde. Pri nepotravinárskom tovare odhady hovoria o desiatich až pätnástich percentách z týždenného obratu. Predseda predstavenstva spoločnosti Nay Peter Zálešák uvádza, že na zákaz nedeľného predaja by sa nemalo pozerať iba optikou rožkov. „Nákup elektroniky napríklad pri zariaďovaní kuchyne, nákup nábytku či iného zariadenia domu je však často investíciou, ktorá si vyžaduje aj niekoľkohodinovú návštevu predajne, konzultáciu produktov, služieb či finančného riešenia,“ vysvetľuje. Aj nákupné centrá tvoria veľkú časť svojich tržieb práve počas víkendov, keď majú vysokú návštevnosť. Podľa INESS príklady zo zahraničia hovoria, že regulácia otváracích hodín môže znížiť tržby v maloobchode od nula do desať percent, čo bude mať vplyv aj na výber DPH.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards