Čo nesedí na kauze zmrazovania platov poslancov
Nový systém na výpočet poslaneckých platov sľubovala koalícia už pred rokom.
BRATISLAVA. Zvláštny spor v koalícii, v ktorej sa vzbúrila časť poslancov pri hlasovaní o ďalšom zmrazení svojich platov, skončil po dvoch dňoch. Keď premiér Robert Fico zo Smeru pohrozil hlasovaním o dôvere vláde, poslanci názor zmenili a platy si už zvyšovať nechcú.
Na kríze, pre ktorú Fico hovoril, že je ochotný položiť vlastnú vládu, nesedí viacero vecí. Za vládny návrh, aby sa platy napriek zákonu opäť nezvyšovali, nehlasovalo v utorok ani 26 z prítomných poslancov Smeru.
Návrh bojkotovala aj celá SNS okrem jej šéfa a predsedu parlamentu Andreja Danka, a hlasovali zaň len štyria poslanci za Most-Híd.
Kým poslanec Smeru Miroslav Číž to pripísal "komunikačnému vákuu", podpredseda SNS Anton Hrnko vyhlásil, že so straníckymi kolegami "chce robiť, čo majú robiť".
Práve SNS ešte v lete vypovedala koaličnú zmluvu a spôsobila vládnu krízu, sťažovala sa na zlú komunikáciu v koalícii. Do doplnku koaličnej zmluvy si vynútila aj častejšie stretnutia lídrov strán a spoločné postupy pri vládnych návrhoch.
Poslankyňa Mosta-Hídu Edita Pfundtner odmieta, že by nové pravidlá nezabrali. Komunikácia sa podľa nej zlepšila a fungovala aj pri zákone o platoch, ale nezhodli sa samotní poslanci.
"Nedošlo k dohode na úrovni klubov a poslancov, ktorá mala nasledovať po tom, čo sa dohodli traja predsedovia koaličných strán," vysvetlila Pfundtner. Ako je to pri vládnom návrhu možné, nevedela vysvetliť ona ani poslanec Smeru Jaroslav Baška.
"Nie je to problém v komunikácii. Poslanci sú svojprávni a každý si vyjadril svoj názor," hovorí Baška.
To, že názor v Smere, ale aj v SNS zmenili hneď po Ficovom výroku o "pre neho principiálnej veci", je podľa poslancov prirodzené.
"Je to normálny a prirodzený stav a spôsob. O veciach sa debatuje a veľa ľudí má rôzne názory. Dôležitý je však výsledok," komentoval postoje šéf poslaneckého klubu Smeru Martin Glváč.
Hrnkov zákon bol už v lete
O úplne novom systéme výpočtu platu poslancov namiesto ich opakovaného zmrazovania, sa hovorí taktiež dlhodobo. Zákon dnes hovorí, že sa majú zvyšovať každý rok.
Pre finančnú krízu ich však parlament nechal na úrovni roku 2011 a odvtedy každoročne prijíma rovnakú novelu, ktorá ich na rok zmrazuje. Finanční analytici z mimovládnych inštitútov INEKO aj INESS už viackrát upozornili na to, že sa kríza pominula a lepší by bol úplne nový vzorec na výpočet platov.
Vlani sa k rovnakému názoru priklonil aj šéf Mosta-Hídu Béla Bugár, ktorý tvrdil, že ide už o posledné zmrazovanie.
"Osem rokov trvajúce zmrazenie jednoducho nie je normálne," povedal vlani pre SME Bugár s tým, že v tomto roku vznikne nový zákon.
Hrnko hovorí, že sa tak aj stalo. Sám vraj dostal poverenie od koalície, aby návrh pripravil, no neskôr ho Ficova vláda stopla.
"V auguste mi povedali, aby som to nedával, že je pred voľbami. Potom sa neozvali," vysvetľuje Hrnko. Prečo sa trvalé riešenie odkladalo a zrazu je prioritou, povedať nevedel.
Vysvetlenie nemá ani Bugár, ktorého síce teší, že problém sa konečne vyrieši systémovo, no Fica pre jeho postup skritizoval. "My hovoríme, že pre nás je neprípustný ten spôsob, ktorý si pán premiér na riešenie tejto dôležitej otázky zvolil."
Platy predsa porastú
Riešenie sporu bude mať napokon záver, proti ktorému sa zatiaľ neozval žiadny z poslancov koalície, a to zvýšenie ich platov. Pri novom nastavení výpočtu platu poslancov sa má zohľadňovať to, že sa s nimi nehýbalo už deväť rokov.
Dnes je plat poslanca trojnásobkom priemernej nominálnej mzdy v hospodárstve za "zamrazený" rok 2011, teda asi 1961 eur. K tomu sa ešte pripočítavajú paušálne náhrady, vďaka čomu zarábajú poslanci z bratislavskej župy spolu 3346 eur a mimobratislavskí 3576 eur.
Ak by sa platy rozmrazili, dostali by približne o tisíc eur viac.
Nový zákon im však taký skokový nárast podľa Danka neprizná. Koľko dostanú, koaliční poslanci zatiaľ nevedia povedať. Ani Hrnko nechce povedať, s akým nárastom rátal jeho letný návrh.
"To je už minulosť, ja sa k tomu nebudem vyjadrovať," povedal Hrnko.
30.11. SME, Peter Kováč, link