Pred 15 rokmi sme skoncovali so slovenskou korunou. Ako nám (ne)pomohlo euro?
Aktuality.sk uverejnili dňa 1.1.2023 vyjadrenie analytika Martina Vlachynského k zavedeni eura a jeho výhodam a rizikám.
Martin Vlachynský, INESS:
"Keď sa porovnáme s krajinami ako Česko, Poľsko či Maďarsko, nevidíme dramatické rozdiely na nákladoch na dlh, vo vývoji zahraničného obchodu či v iných ekonomických ukazovateľoch. Rozdiely ale, samozrejme, sú. Najmä Maďarsko svoju domácu menovú politiku nezvládlo úplne dobre.“
"Môžeme síce hovoriť o pozitívnych dopadoch napríklad v podobe menších nákladoch na kurzové riziko, avšak na konci dňa sa celá stredná Európa pohybuje v spoločnom ekonomickom priestore okolo Nemecka. V živote väčšiny firiem preto podľa neho hrali väčšiu úlohu skôr ekonomický vývoj v Nemecku, energetická politika či klimatická politika, a nie menová politika. Vzápätí si však Vlachynský kladie otázky v rámci hodnotenia 15 rokov eura na Slovensku. Na vyvodenie záverov si totiž treba odpovedať na tieto základné otázky: Ako by v našom paralelnom vesmíre vyzerala národná menová politika? Mali by sme zodpovedných centrálnych bankárov a politikov, robili by lepšie rozhodnutia ako Európska centrálna banka? Alebo by to tu vyzeralo ako v Turecku, kde sa im systematicky katastrofálnou monetárnou politikou podarilo takmer rozložiť svoju vlastnú menu? "
"Riziká, ktoré sa môžu prejaviť v dlhšom časovom horizonte. „Ako člen eurozóny si vo vrecku nesieme rozbušku v podobe spoluzodpovednosti za dlhy iných štátov cez euroval, ktorá nás môže niekedy v budúcnosti prekvapiť,“ pripomína analytik."
Celý článok zo dňa 1.1.2024 si môžete prečítať tu.