Kažimír ustúpil len pri študentoch a policajtoch (SME)
Zvyšovať dane firmám o dvadsať percent v situácii, keď v eurozóne sa prehlbuje recesia a na Slovensku je takmer 14-percentná nezamestnanosť, nie je práve šťastné riešenie, zhodnotil pre denník SME dňa 28.9. 2012 Radovan Ďurana z INESS.
Vláda schválila ďalšie zvyšovanie daní, aj tak nemá na budúci rok nachystané dosť.
Dve z opatrení, ktoré navrhol minister financií Peter Kažimír na zníženie budúcoročného deficitu, cez premiéra Roberta Fica v piatok na vláde neprešli.
Vláda tak bude hľadať ďalších 50 miliónov eur.
Daňový bonus
Kažimír chcel, aby si rodičia mohli uplatniť daňový bonus len na deti do 19 rokov. Štát by tým v budúcom roku získal asi 20 miliónov eur.
Daňový bonus, ktorý je vo výške zhruba 250 eur ročne, si dnes môže rodič uplatniť na každé vyživované dieťa do 25 rokov. O túto sumu zaplatí nižšiu daň. Tak to aj zostane.
Premiér v piatok povedal, že platí sľub, že opatrenia, ktoré prijímajú, sa nedotknú bežných ľudí. Povedal, že niekedy v dobrej viere prídu návrhy, ktoré sa nakoniec ukážu, že by ich mohli zaťažiť.
„Na tie potom reagujeme. Ako napríklad dnes,“ tvrdí Fico.
Daňový bonus sa má zrušiť vtedy, keď sa zavedie jednotný výber daní a odvodov, takzvaný UNITAS. Potom sa má daňový bonus zrušiť a peniaze, ktoré tým štát získa, dá podľa premiéra na štipendiá pre vysokoškolákov.
Výsluhové penzie
Už je zrejmé aj to, že výsluhové dôchodky sa nebudú zdaňovať sadzbou 19 percent.
„Uveril som svojim kolegom – ministrom zo silových rezortov, že v najbližších týždňoch prídu s návrhom systémových zmien, tak aby sme zabezpečili dlhodobú udržateľnosť vyplácania takýchto dôchodkov,“ povedal Kažimír.
Minister vnútra Róbert Kaliňák súbežne s tým prichystal návrh, aby sa z výsluhových dôchodkov platil odvod vo výške desať percent.
Navrhuje tiež, aby dĺžka trvania služby na vznik nároku na výsluhový dôchodok sa začala postupne zvyšovať na 25 rokov. Kaliňákov návrh v budúcom roku verejným financiám nepomôže.
Kažimír tvrdí, že podstatný je dlhodobý efekt. No ak by Kaliňák svoj návrh nepredložil, Kažimír sľubuje, že pretlačí 19–percentné zdanenie výsluhových penzií.
Koniec rovnej dane
Po piatku je zrejmé, že vláde pomôžu znížiť deficit najmä firmy aj lepšie zarábajúci zamestnanci. Budú platiť vyššie dane ako doteraz. Rovná daň sa tak zruší.
Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana hovorí že zvyšovať dane firmám o dvadsať percent v situácii, keď v eurozóne sa prehlbuje recesia a na Slovensku je takmer 14-percentná nezamestnanosť, nie je práve šťastné riešenie.
„Je to prejav neschopnosti vlády znižovať výdavky,“ podotkol Ďurana.
Ak aj tieto opatrenia prejdú v parlamente, vláde budú stále chýbať peniaze na to, aby znížila v budúcom roku deficit pod tri percentá.
Kažimír už avizoval, že chce získať viac peňazí z dividend. A to nielen tých, ktoré sa vyplatia v roku 2013, ale aj tých, ktoré sa mali vyplatiť do roku 2003, no nestalo sa tak.
Ani to však nebude stačiť. Vláda bude musieť škrtať výdavky. Minister sľúbil, že ďalšie dane už hore nepôjdu.
Marianna Onuferová