Gruzínci bločkovú lotériu vlani zaviedli aj zrušili (Sme)

Radovan Ďurana z INESS komentoval 21.5.2013 pre denník Sme zavedenie bločkovej lotérie na Slovensku.

Gruzínci bločkovú lotériu vlani zaviedli aj zrušili (Sme)

Smer by mal povedať, čo presne si od bločkovej lotérie sľubuje. Aby sme o rok vedeli povedať, či išlo o úspech, alebo premrhané peniaze, hovorí analytik.

Bločková lotéria, taká, aká sa plánuje na Slovensku, fungovala v Gruzínsku len sedem mesiacov.

Ficova vláda chce lotériou bojovať s daňovými únikmi, cez falošné alebo nevydané bločky prichádza štát ročne o sumu v stovkách miliónov eur.

S rovnakým cieľom zavádzali začiatkom minulého roka bločkovú lotériu aj Gruzínci.

„S projektom končíme pre chýbajúce financie, ako aj neúčinnosť. Podľa hodnotenia analytikov sa rast dopytu po bločkoch prejavil len v prvej fáze projektu,“ zhodnotili lotériu po siedmich mesiacoch gruzínski daniari.

Bloček treba registrovať
U nás má lotéria fungovať od septembra. Doklady nebudú do žrebovania zaradené automaticky, pre účasť ich bude treba registrovať.

Cez web, mobilnú aplikáciu alebo terminál na poštách a v trafikách bude treba opísať viaceré údaje z bločka. Za ne dostane zákazník vyžrebovateľné čísla.

„Žrebovať sa bude každé dva týždne s pevnými výhrami bez ohľadu na výšku zaplatenej sumy,“ vysvetľuje ministerstvo financií.

O koľko sa bude hrať, zatiaľ úradníci nepovedali. Médiá špekulujú, že najvyššia výhra by mala byť 10- alebo 18-­tisíc eur.

V Gruzínsku boli bločky zapojené do žrebovania automaticky, podobne funguje bločková lotéria na Malte a Taiwane.

Slovensko si automatické žrebovanie dokladov nevybralo, pretože by si vyžiadalo úpravu pokladníc, čo by platili podnikatelia.

V Gruzínsku sa žrebovali každý deň výhry od päť do 2400 eur, na Malte bola podľa denníka Pravda najvyššia výhra 18-tisíc eur. Na Taiwane sa každé dva mesiace hrá o výhry od päť do 260-tisíc eur.

„Okrem zhruba hodiny, čo raz za dva mesiace strávim kontrolou čísiel, to odo mňa nevyžaduje nijakú ďalšiu finančnú investíciu. Nie je s tým spojený žiadny risk,“ hovorí o účasti v lotérii Slovák Pavol Poláček, ktorý žije na Taiwane.

Ostrovný štát hazard zakazuje, na lotérie a žreby má monopol štát.

Bločková lotéria tam funguje od roku 1950, výber daní rok po jej zavedení sa vraj zvýšil o 75 percent. Takéto číslo uvádza Wikipédia, pre týždenník Plus 7 dní údaj potvrdilo taiwanské ministerstvo financií.

Číslo nemusí odzrkadľovať skutočný vplyv lotérie, pretože spolu s jej zavedením Taiwančania menili nielen daňové zákony, ale aj tlačivá bločkov a faktúr.
Bez kalkulácie

Analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) Radovan Ďurana pochybuje, že lotéria ovplyvňuje výber dane z pridanej hodnoty. „Prekvapilo by ma, keby sa podarilo preukázať tento vzťah,“ hovorí.

Vláda by podľa Ďuranu mala vopred ukázať, koľko nás zavedenie novej lotérie bude stáť a aké sú jej benefity.

„Len tak bude možné po roku povedať, či je opatrenie prínosné alebo ide o plytvanie verejnými zdrojmi,“ odkazuje analytik.

Keďže zlepšenie výberu daní vďaka lotérii je neisté, podľa Ďuranu by mala byť len dočasná. Po roku by sa mohla obnoviť. „Na základe preukázaného vplyvu na výber daní,“ odporúča.

Adam Valček

Sme, 21.5.2013

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards