O 5 minút 12
V relácii O 5 minút 12 bola spomenutá štúdia INESS k nedeľným predajom. 24. 05. 2020.
Mário Lelovský: „No, my v prvom rade si musíme prejsť nejaké čísla. Pretože zatiaľ, väčšinou politici, keď prichádzali s týmito úvahami, tak ich nepodkladali nejakými prieskumami. Čo sa týka analýz ekonomického dopadu a podobne. Dnes máme konečne od spoločnosti INESS jeden výskum, ktorý sa dá povedať, že odzrkadľuje aj ekonomické dopady. Každopádne ekonomické dopady sú zásadné a zníži a poklesne obrat. Nepochybne. Čo sa týka počtu ľudí, tak v nedeľu, tak, či tak pracuje 18 % všetkých zamestnancov a z nich len teda malá časť, to je tých 13 % pracuje v maloobchode. Čiže ak by sme sa chceli baviť o tom, že umožníme ľuďom nepracovať v nedeľu, tak tu máme oveľa viac takých, ktorých v nedeľu aj tak pracujú, keďže sú mimo maloobchodu a museli by sme to riešiť s nimi, pretože je to takisto nefér z pohľadu týchto, ktorí musia byť pri rôznych iných prevádzkach, ako tí, čo sú v maloobchode. Ďalej zamestnanci v maloobchode si zarobia priemerne 30-40 eur mesačne viac, ako keď by nepracovali v nedeľu, pretože sú tu rôzne príplatky. A čo sa týka obchodníkov, no, sú tovary, ktorých nákup sa neodkladá. Potraviny napríklad. Ale sú také tovary, kde potrebujete aj relatívne veľa času na to, aby ste si ich vybrali, vyskúšali, prezreli tú aktuálnu ponuku, poradili sa dostatočne s predavačom a väčšina ľudí, ktorí aktívne pracujú cez pracovný týždeň a v sobotu vybavujú možno nejaké rodinné záležitosti a tak ďalej, tak si jednoducho na výber hodiniek alebo nejakých módnych doplnkov a podobne nájdu čas práve v tú nedeľu a v kľude sa poprechádzajú. No a na záver by som možno spomenul to, že my sme si tu vytvorili za posledných 30 rokov určitý systém slobôd a jedna z tých slobôd je aj to, že sa rozhodnem, či chcem pracovať v nedeľu, alebo sa rozhodnem, či chcem ísť nakupovať v nedeľu. Ja by som bol veľmi nerád, aby sa vrátilo obdobie, že niekto iný bude vedieť lepšie, čo je bude niekto iný vedieť to, čo je lepšie pre mňa, ako ja sám.“
-------
Marián Viskupič: „Takto. Momentálne sme zavretí pár sviatkov v roku. Áno, to asi nemá nijaký výrazný vplyv na zamestnanosť v obchode. Ak by sme zavreli 52, či 53 nedieľ, tak to skutočne môže znamenať 15 % predajcov alebo predavačov by mohlo byť prepustených. Čiže to by malo výrazný vplyv, to skutočne aj tá štúdia INESS ukazuje. Čo sa týka Rakúska. Áno, ich asi najsilnejším odvetvím ekonomiky je turistický ruch. No, ale to robia ľudia. My, keby sme si porovnali, tí ľudia nesedia doma cez víkendy, možno sú tam teda aj cudzinci, ktorí pracujú. Ale oni pracujú. Aby sme my mohli stráviť s rodinou víkend v horách alebo teda niekde vo wellnesse, tak tam musí niekto pracovať. Čiže áno, aj v Rakúsku sa pracuje v nedeľu a keby zakázalo sa pracovať v turistickom ruchu v nedeľu, no to by asi negenerovalo 10 %. Ak môžem ešte jednu.“
Juraj Blanár: „Viete, nech sa páči.“
Marián Viskupič: „A to isté do ZOO. Ak zoberiem rodinu do ZOO, potrebujem, aby mi niekto, v nedeľu, potrebujem, aby mi niekto predal lístok, niekto ma musí povoziť povedzme na vláčiku po ZOO, niekto mi musí, keď budem chcieť niečo zjesť alebo vypiť, to všetko, aby sme mohli tráviť s rodinou čas, tak niekto musí pracovať. A ešte raz sa vrátim k tomu, k tomu výskumu INESS. Priemerne pracovník v obchode asi 11,5 hodiny do týždňa strávi v nedeľu v práci. To znamená, asi jednu dvanásťhodinovú zmenu. Čiže prosím, nehovorme, že práca v nedeľu znamená, že niekto pracuje 7 dní v týždni. Veď tu sú, sa tu dodržiavajú pravidlá pracovnoprávne a to funguje pomocou zmien a sú navyše ľudia, študenti, ktorí, ktorí potrebujú v nedeľu pracovať, sa im veľmi hodí, aby si privyrobili.“
Celú diskusiu si môžete pozrieť tu.