OZ Kovo spúšťa petičnú akciu za vyhlásenie referenda o zavedení stropu na vek odchodu do dôchodku

Radovan Ďurana vystúpil v Rádiu Slovensku na tému zastropovania dôchodkového veku. 10.7.2018.

OZ Kovo spúšťa petičnú akciu za vyhlásenie referenda o zavedení stropu na vek odchodu do dôchodku

Oto Görner, moderátor: “Ústavné zastropovanie dôchodkového veku referendom, rozhodli sa pre to odbory. Dôvodom je podľa nich neistá podpora ústavného zákona, ktorý je aktuálne v parlamente. Podpisy pod petíciu začnú zbierať v týchto dňoch.”

Jaroslav Barborák, redaktor: “Súhlasíte, aby bolo ústavným zákonom ohraničené predlžovanie dôchodkového veku dosiahnutím 64 rokov veku a v prípade žien rovnako vekové ohraničenie, no v závislosti od detí? Ak vychovali jedno, ohraničenie na 63,5, ak dve 63, a tri a viac na 62,5 roka. Odborový zväz Kovo začína petičnú akciu na vypísanie referenda s týmito otázkami. Aby ho mohol prezident vypísať, budú musieť vyzbierať 350-tisíc podpisov. Emil Machyna v tom nevidí problém.”

Emil Machyna, OZ Kovo: “Budú rozposlané hárky so všetkých podnikov, Kovo zastupuje viac ako 200-tisíc zamestnancov, takže veríme, že to bude veľmi rýchla akcia, plus pôjdeme aj do ulíc, do miest.”

Jaroslav Barborák: “Chcú to stihnúť do konca roka, aby mohlo byť prípadné referendum spojené ešte s voľbou hlavy štátu. Prípadne preto, lebo odbory počítajú aj s možnosťou, že na ústavnom zastropovaní sa ešte dohodnú politici. Obdobný návrh je totiž v parlamente. Pre chýbajúcu podporu ho však posunuli na jeseň.”

Emil Machyna: “Ak by to bolo schválené, v septembri a v novembri na tej schôdzi alebo v decembri, podľa toho, kde bude druhé a tretie čítanie, tak samozrejme zastavíme petíciu, ale ak nie, budeme pokračovať.”

Jaroslav Barborák: “S ústavným zastropovaním dôchodkov nemá problém len časť politického spektra, ale aj ekonomickí analytici. Modely expertného tímu Jána Šeba Univerzity Mateja Bela hovoria v takomto prípade o znížení dôchodkov.”

Ján Šebo, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici: “V priemere by tie priznávané dôchodky boli okamžite o 10 percent nižšie.”

Jaroslav Barborák: "Aktuálne nastavenie dôchodkového systému s predlžovaním penzijného veku podľa strednej dĺžky dožitia označuje za dobrý nástroj na udržateľnosť systému Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Politikov vyzýva, aby nedochádzalo k ich oslabovaniu. Rovnako to vidí aj analytik INESS Radovan Ďurana."

Radovan Ďurana, analytik INESS: “Jediné zmysluplné riešenie je nezavádzať žiadny strop na dôchodok, pretože ten automat, ktorý posúva vek odchodu do dôchodku, bol zavedený kvôli dlhodobej udržateľnosti.”

Jaroslav Barborák: “Prípadný úspech referenda by však neznamenal automatické zastropovanie dôchodkového veku. O ňom by museli rozhodnúť politici, keďže výsledky referenda ich nezaväzujú. Z doterajších ôsmich bolo u nás platné jediné, o vstupe krajiny do Európskej únie z roku 2003. Jaroslav Barborák, RTVS.”

Jaroslav Barborák, Oto Görner, Rádio Slovensko, 10.07.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards