Pre "Návrat domov" sa rozhodlo 11 odborníkov

Bratislava – Až 50 "mozgov" sa malo vrátiť na Slovensko v projekte Návrat domov a zamestnať sa vo verejnom sektore. Motiváciou pre skúsených expertov je 50-tisíc eur, mladí absolventi kvalitných škôl si môžu prilepšiť o 10-tisíc. Ponuku však využilo len 11 ľudí, z toho šiesti čerpali vyššiu sumu.
 

Pre

Ročne vyčlenili milión

Projekt odštartoval v roku 2015 a ministerstvo školstva v spolupráci s rezortom financií naň až do roku 2018 vyčlenilo každoročne milión eur. "Peniaze im majú poslúžiť napríklad na náklady spojené s presťahovaním či na kompenzáciu nefinančných strát ako prerušenie sociálnych väzieb v prípade presťahovania sa na Slovensko," uviedol komunikačný odbor rezortu školstva. Momentálne je na stránke Centra vedeckotechnických informácií Slovenskej republiky, ktoré projekt zastrešuje, vypísaných deväť nových pozícií, o ktoré sa môžu záujemcovia uchádzať do konca novembra. Pri obsadzovaní jednotlivých pracovných pozícií sa ráta s ich dlhodobou udržateľnosťou. "Inštitúcia, ktorá pracovnú pozíciu vypisuje, vo formulári zároveň uvádza, ako chce udržateľnosť zabezpečiť," doplnilo ministerstvo. "Sme presvedčení o tom, že vynaloženie verejných prostriedkov na takýto účel má význam, pretože každý takýto človek, ktorý sa vráti domov, bude tu tvoriť hodnoty," vyhlásil pri aktivácii programu minister financií Peter Kažimír. Na začiatku ministerstvo očakávalo návrat približne 50 ľudí ročne v kategórii absolventov, v prípade ľudí s dlhoročnou praxou iba niekoľko jednotlivcov. Analytik INESS Róbert Chovanculiak upozornil, že takéto riešenie odlevu mozgov je nesystémové. "Vláda by sa možno mohla zamyslieť nad všeobecným zlepšovaním podnikateľského prostredia, vzdelávania a výskumu na Slovensku, aby títo ľudia nemuseli odchádzať. Teda skúsiť najskôr nelámať nohy, aby sa nemuseli rozdávať barly."

Odchádzajú tisíce

Podľa Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií klesol počet ľudí žijúcich na Slovensku za posledných 15 rokov o 300-tisíc. Najprudší úbytok nastal v rokoch tesne po vstupe Slovenska do EÚ. Viac ako polovica odchádzajúcich je mladšia ako 30 rokov. Spomedzi vysokoškolských absolventov odchádza do zahraničia približne každý desiaty. "Zďaleka najvýraznejší vplyv na rozhodnutie odísť z krajiny má nezamestnanosť," upozornili analytici. Za jeden rok tak "odišli" verejné investície do vysokoškolského vzdelania v objeme 44,8 milióna eur. Najväčší únik mozgov je podľa IFP medzi absolventmi lekárskych a technických fakúlt. Namiesto systémových zmien sa vláda pokúša odlevu mozgov zabrániť grantovými programami. Štúdia Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied uvádza, že od roku 1998 do roku 2012 sa podľa údajov OECD počet v zahraničí študujúcich občanov Slovenska viac ako zdesaťnásobil.

HN, 15.11.,Lucia Lauková linkhttp://slovensko.hnonline.sk/1062965-pre-navrat-domov-sa-rozhodlo-11-odbornikov

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards