Prečo padli americké banky a ako sa to týka Európy? Odpovedajú analytici

Denník Hospodárske noviny uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k pádu banky SVB. 

Prečo padli americké banky a ako sa to týka Európy? Odpovedajú analytici

Martin Vlachynský, INESS

„Špecialitou SVB neboli ani tak kryptomeny, ale startupy. Mala pomerne špecifický biznis model, ktorý sa ukázal ako slabina. Príliš veľká koncentrácia na tech startupy znamenala problém nielen v tom, že po utiahnuti monetárnej politiky sa týmto firmám darí menej, ale aj v tom, že ‚run‘ takýchto klientov na banku vypukne ľahšie a rýchlejšie ako v prípade státisícov drobných klientov. Nedôvera sa systémom rýchlo šírila, padli v tom čase ďalšie banky. Každá banka má totiž rovnaký problém. Na svojich súvahách má obrovské množstvo dlhopisov, ktoré sú účtované v stopercentnej nominálnej hodnote kvôli účtovnej fikcii, že budú držané do splatnosti. No v realite majú na nich aktuálne veľké straty, keďže ich trhová hodnota je oveľa nižšia ako nominálna. Najzákladnejšia črta je rovnaká. Banky majú v portfóliu nereálne ocenené cenné papiere a nemajú na to, aby bez pomoci centrálnej banky zvládli run vkladateľov na banku. V roku 2008 to bolo o kolapse nekvalitných cenných papierov, ktoré sa tvárili ako kvalitné. Dnes je však problémom presne opačné spektrum portfólia bánk – štátne dlhopisy."

Celý článok zo dňa 17.3.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards