Prisťahovalci zarábajú v hlavnom meste viac ako rodení Bratislavčania, ukázala analýza
Analytik Róbert Chovanculiak vysvetľoval pre portál finweb jeden z možných dôvodov, prečo analýza IFP odhalila takéto výsledky. 16.5.2018.
Inštitút finančnej politiky (IFP), ktorý funguje ako analytický útvar ministerstva financií vydal zaujímavú analýzu. Z nej vyplýva, že tí, ktorí sa rozhodnú vycestovať za prácou do hlavného mesta, zarobia v Bratislave viac, ako rodáci. Podľa IFP v priemere až o 19 percent.
“Ak sa v Bratislave zamestná niekto kto z nej pochádza, v priemere zarobí 1235 eur, resp. 1671 eur, ak má aj vysokoškolské vzdelanie,” konštatuje inštitút. Ak sa však v Bratislave zamestná niekto, kto pochádza z iného kraja, zarobí v priemere až 1471 eur.
Rozdiel je ešte výraznejší pri vysokoškolsky vzdelaných ľuďoch. Tu takzvaní “CPčkári” zarobia ešte viac. “Vysokoškolsky vzdelaní zamestnanci prichádzajúci z východnejších krajov zarobia v Bratislave až 2077 eur, teda o 24 percent viac ako vysokoškoláci narodení v Bratislave,” dodáva IFP.
“Prisťahovalci” z iných krajov zarábajú viac ako domáci naprieč Slovenskom. V iných krajoch sú však rozdiely podľa IFP menšie.
Analytik INESSu Róbert Chovanculiak upozorňuje na to, že táto štatistika môže byť skresľujúca, keďže za prácou do Bratislavy neprichádza štandardná vzorka populácie. “Do Bratislavy prichádzajú hlavne produktívnejší ľudia do lepšie platených zamestnaní,” vysvetľuje pre HN Chovanculiak.
Tento faktor podľa analytika skresľuje príjem “cezpoľných” smerom nahor. Na druhú stranu pripomína, že medzi pôvodnými obyvateľmi Bratislavy sa nachádza štandardná vzorka populácie a teda aj tí, ktorí zarábajú menej.