Rozhovor: Čas na paniku ešte nenastal, no treba byť opatrní
Juraj Karpiš poskytol rozhovor pre Hospodárske noviny. 13. 05. 2020.
„Keď nastúpi inflácia, bankárov hotovosť až tak netrápi,“ tvrdí v rozhovore pre HN analytik think tanku INESS Juraj Karpiš.
Ste známym zástancom hotovosti. Pandémia váš názor nezmenila?
Ani jeden z tých argumentov, ktoré som zastával, sa nemení. Naďalej zostávam fanúšikom osobnej finančnej slobody.
Faktor hygieny nenahráva propagátorom sveta bez peňazí?
Nechal by som to na ľudí, do akej miery sú schopní znášať náklady. Samozrejme, platba mobilom alebo kartou je hygienickejšia. No kto chce hotovosť, nech ju požíva, kto nie, tak nech dáva prednosť bezhotovostnému styku.
Zmení sa niečo v dobe postkoronovej?
V USA, a nielen tam, držia úroky na nízkej úrovni. Uvidíme, keď sa rozbehne inflácia. Hlavným dôvodom snáh o rušenie hotovosti boli nulové, respektíve nízke úroky.
V našom malom prieskume sme zistili, že slovenské banky neočakávajú trend rušenia hotovosti.
Banky budú teraz zápasiť s inými problémami. Nedomnievam sa, že by takéto pokusy mohli byť úspešné. Ani som nič podobné nezachytil. Keď FED dostávala bankovky zo zahraničia, dávala ich do desaťdňovej karantény, ale dôvodom nebolo rušenie hotovosti.
Prežíva fyzická mena znovuzrodenie? Bankovky, ktoré na jeseň minulého roka obiehali v USA, tvorili viac ako osem percent HDP – najviac za posledných takmer 40 rokov.
Keď máte nízke úroky a posledné dva roky dokonca záporné na dlhopisoch, ľudom sa oplatí držať hotovosť. Používajú ju ako únik pred nízkymi alebo zápornými úrokmi.
Aj Švédi, ktorí sa ako prví na svete chystali pochovať bankovky, priznávajú, že menej peňazí v obehu môže byť problém. Prečo?
V tejto krajine majú ľudia dostatok bankových kariet, mobilov i nových technológií. Vývoj je však prekvapivý a ukázal, že aj tamojšia spoločnosť sa nemieni zbaviť hotovosti a v posledných rokoch ju používa čoraz viac. Diskusie sa aj tam utlmia. Lebo keď nastúpi inflácia, bankárov hotovosť až tak netrápi.
V začiatkoch koronakrízy na Slovensku som sa pristihol, že častejšie vyťahujem z banky vyššie sumy ako obvykle. Zafungoval strach?
Tá intuícia je správna. Situácia, ktorá nastala, môže spôsobiť bankám veľké problémy. Netvrdím, že v súčasnosti to majú nezvládnuté, no podľa mňa je treba mať nejakú hotovosť.
Nemôže nastať panika?
Banky ešte nie sú na tom tak zle. Čo sa bude diať, bude závisieť od toho, koľko klientov bude schopných splácať svoje záväzky. Tie môžu dostať banky do ťažkostí. Čas na paniku ešte nenastal, no musíme byť opatrní.
Celý rozhovor si môžete prečítať tu.